دانشنامه فرزند

رشد گفتاری: 8 تا 24 هفتگی
نوزاد

دانشنامه فرزند: قبل از اینکه کودک یاد بگیرد حرف بزند باید حرف های شما را درک کند و میزان این درک به سرعت تا یک سالگی افزایش می یابد.

رشد گفتاری فرزند شما

یک تا دو هفته پس از لبخند زدن به شما، فرزندتان ممکن است صداهایی ساده مانند «اه»، «آه» و «اوه» را ادا کند. حدود یک ماه بعد نیز احتمالا حروف بی صدا اضافه می شوند. معمولا وقتی ناراحت می شود «م»، «پ»، «ب» و زمانی که خوشحال می شود «ج» و «ک» را ادا می کند. در 12 هفتگی فرزند شما جیغ های شادی می کشد و در چند هفته بعدی سعی می کند با استفاده از جملات تقلیدی که از صداهایی مانند «گاگا»، «آگو» و «اوگ» ساخته شده اند به گفتگو بپردازید. تا 16 هفتگی او دارای یک زبان صوتی متشکل از خنده، جیغ های بلند شادمانه، دمیدن از بین لب ها و تولید حباب می شود تا 24 هفتگی فرزند شما «کا»، «دا»، «ما» و «اگ» را به واژگان خود می افزاید.

نشانه های زیادی وجود دارد که فرزند شما شروع به درک آنچه شما می گویید کرده است. او شروع به زمزمه های نامفهوم می کند، یعنی با تکرار صداها و گوش دادن به آن ها با اصوات بازی می کند.

تشویق کودک به رشد

  • برای صحبت کردن کودک باید مکانسیم های گفتار را از طریق حرکات زبان، لب ها و کام بیاموزد. بنابراین مکیدن، لیسیدن، حباب بیرون دادن و جویدن همگی مهارت هایی هستند که فراگیری و تمرین آن ها اهمیت دارد. این مهارت ها را با بازی کردن به کودک و نهایتا شیر دادن به او تشویق کنید.

  • کودکانی که برای شان آواز خوانده شده، شعرهای کودکانه برای آن ها تکرار شده، هنگام صحبت با آن ها روی آهنگ های کلامی تکیه شده و در بازی های شعر و آواز خوانی شرکت داده شده اند راحت تر و بهتر از کودکانی که این کارها برای شان نشده است حرف می زنند. پس همه این کارها را از سن خیلی پایین شروع کنید.

  • یکی از نخستین راه های ارتباط برقرار کردن کودکان، خندیدن است. صحبت کردن را با حالتی سرگرم کننده، خنده دار و آمیخته به شوخی انجام دهید و زیاد بخندید.

  • در ماه های نخست، کودکان با تقلید می آموزند. بنابراین تکرار نام ها، کارهای روزمره و وقایع امری ضروری است. آهنگی نمایشی به صدای خود بدهید و حتی الامکان از حرکات استفاده کنید. اگر می گویید «داغ» آن را با بیرون دادن نفس بگویید، «آخ» را هم اضافه کنید و ناگهان دست خود را عقب بکشید و دوباره بگویید «داغ».

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...