دانشنامه فرزند

رشد گفتاری: یک سالگی تا 18 ماهگی
کودک

دانشنامه فرزند: یادگیری کلام روندی پیچیده است و چند روش مشخص دارد که کودک تلفظ را برای خود آسان می کند. اختلال در تلفظ برخی حروف بی صدا تا سن چهار یا پنج سالگی کاملا طبیعی است، به خصوص کلماتی که دو حرف بی صدای پشت سر هم دارند مشکل ساز می شوند.

رشد گفتاری فرزند شما

فرزند نوپای شما ممکن است دو یا سه کلمه با معنی را به زبان بیاورد ولی حتی قبل از گفتن آن ها چند شی ساده را وقتی که نام آن ها را زبان می آورید می شناسد. برخی از کلمات را برعکس یاد می گیرد مثلا به جای «سگ» می گوید «گ»، بعد از مدتی «اگ» و سرانجام «سگ». برخی کلمات دیگر را ممکن است با شروع از ابتدای آن ها بیاموزد مثلا «گ» برای «گربه».

در حدود 15 ماهگی او به تدریج شروع به گفتار نامفهوم خاص خودش می کند که رشته ای از صداهای نامفهوم ولی دارای تکیه، بالا و پایین بردن صدا، عبارت بندی، فعل و کمی هم لغات واقعی است. او ممکن است یک عبارت کوتاه را که شما غالبا به زبان می آورید مانند «وای خدا» در موقعیت های مناسب تکرار کند. در 18 ماهگی فرزند شما احتمال می تواند چیزهای زیادی را در کتاب ها و زندگی روزمره وقتی نام شان را بگویید نشان دهد. قاعدتا باید بتواند در حدود 10 کلمه با معنی را به کار ببرد.

تشویق کودک به رشد

  • اکنون که فرزند شما تحرک بیشتری دارد میزان فهم او بسیار فراتر از توانایی او برای بیان خواسته هایش شده باشد. به عنوان مثال «مامان» ممکن است معنای زیادی داشته باشد از جمله اینکه «مامان کمی آب به من بده» وقتی متوجه شدید منظور او چیست بگویید «مامان به تو آب می ده» و کلمه آب را دوباره تکرار کنید در نتیجه به زودی خواهد گفت «مامان آب».

  • فرزندتان را با انواع صداها، مانند صدای حیوانات، وسایل نقلیه و وسایل موسیقی آشنا کنید. او نسبت به صداها کاملا توجه دارد، بنابراین به آن ها اشاره کنید و بگویید: در جیر جیر می کند، شیر آب چیک چیک می کند و کاغذ خش خش می کند.

  • تا می توانید برایش کتاب بخوانید. کتاب های مورد علاقه او را بارها با هم مرور کنید و نام ها و اشیا را تکرار کنید. به چیزهای آشنا اشاره کنید و نام آن ها را بگویید. از او بخواهید نام ها را تکرار کند. وقتی آن ها را یاد می گیرد خوشحالی خود را نشان دهید.

  • همه چیزها و همه مکان ها را نام ببرید. رنگ، نرمی و زبری و سایر خصوصیات را به زبان آورید.

  • هر گاه موقعیت مناسب بود عمل شمردن و استفاده از اعداد را انجام دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...