دانشنامه فرزند

رشد گفتاری: 28 هفتگی تا یک سالگی
کودک

دانشنامه فرزند: برای کودک کتاب بخوانید و تصاویر را به او نشان داده و اسم هر چیزی را که می بینید چند بار تکرار کنید و درباره کارهای روزمره به زبانی ساده با او صحبت کنید. وقتی از او سوال کنید می تواند به اشیایی که تصاویر آن در کتاب یا دنیای اطرافش دیده می شود اشاره کند.

رشد گفتاری فرزند شما

در 28 هفتگی کودک هجاهای واضحی را ادا می کند مانند «با»، «دا» و «کا». فریادهای کودک شامل انواع مختلفی از صداهای زیر و بم است و یک صدای تو دماغی نیز ظاهر می شود. او شروع به انجام بازی هایی با زبان و لب های خود کرده و ممکن است سعی کند با استفاده از صدا مانند جیغ یا سرفه توجه شما را جلب کند. در 32 هفتگی هجاها را به طور واضحی با هم ترکیب می کند مانند «با – با» و «دا – دا». پس از آن او به تدریج صداهای «ت»، «د» و «و» را هم اضافه می کند و بعد از حدود 36 تا 40 هفتگی صداهای گفتار واقعی را تقلید می نماید. در 40 هفتگی ممکن است یک کلمه با معنی را به کار ببرد و تا 48 هفتگی تقریبا به طور حتم این کار را خواهد کرد.

درک کلام که از مقدمات اساسی گفتار است با سرعت در حال افزایش است و در 40 هفتگی اکثر کودکان «نه» را می فهمند. فرزند شما ممکن است از چند دستور ساده نیز اطاعت کند مانند حرکات مربوط به شعرهای کودکانه، «دس دسی» بازی کردن و بای بای کردن. او ممکن است صداهای حیوانات مانند «ما»، «قار»، «میو» و «هاف» را تقلید کند.

تشویق کودک به رشد

  • اگر می خواهید فرزند شما تلفظ درست کلمات و سپس ترکیب آن ها و تشکیل جملات صحیح را بیاموزد باید الگوی او باشید تا گفتار صحیح را از شما تقلید کند. بنابراین واضح و شمرده صحبت کنید و حرکات، حالات چهره و ژست های مناسب را با گفتار خود همراه سازید.

  • برای اینکه به فرزند خود کمک کنید تا صحبت کند باید برخی از قیود خود را کنار بگذارید و همراه او سر و صداهای کودکان در آورید. او به شما نگاه می کند و ریسه می رود و با جدیت بیشتری همان صدا را در می آورد. صداهای کودکانه را تبدیل به یک بازی کنید به این ترتیب یادگیری تکلم برای هر دو شما تبدیل به یک سرگرمی می شود.

  • وقتی فرزندتان سر و صداهای نامفهوم درمی آورد شما هم این کار را بکنید ولی مقدار زیادی هم به طور عادی حرف بزنید. به محض اینکه فرزند شما یک کلمه را به زبان آورد آن را تکرار کنید، شادی خود را نشان دهید و به او بگویید که چه کودک باهوشی است.

  • کودکان فقط موقعی می توانند صحبت کنند که کلمات برای آن ها معنی داشته باشد. آن ها برای اینکه کلمه ای را به زبان آورند باید مدت ها قبل معنی آن را درک کرده باشند. معنی کلمات را بارها و بارها با استفاده از تصاویر، اداها، حرکات و ... نمایش دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...