دانشنامه فرزند

رشد گفتاری: 18 ماهگی تا دو سالگی
کودک

دانشنامه فرزند: فرزند شما اکنون در حال یادگیری کلمات جدید است و سعی می کند آن ها را کنار هم قرار دهد. تلفظ او هنوز نامشخص است اما دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. وقتی که از واژه ها با مفاهیم آن ها استفاده کند و آن ها را کنار هم بچیند زبان و گفتارش رشد می کند.

رشد گفتاری فرزند شما

در این سن گفتار کودک پیچیدگی بیشتری پیدا می کند. او احتمالا واژگانی مرکب از 30 کلمه دارد و شروع به پرسیدن سوال هایی مانند «کجا رفت؟» می کند و پاسخ های یک یا دو کلمه ای مانند «اونجا» می دهد. در حقیقت از ترکیبات دو کلمه ای زیادی استفاده می کند. در این سن عبارات منفی مثل «نمی تونم» و برخی ضمایر به واژگان او اضافه می شود.

فرزند شما در این سن کم کم آهنگ صحبت کردن را یاد می گیرد و منتظر می شود تا در جاهایی که نوبت صحبت کردن اوست حرف بزند. او در برقراری ارتباط همکاری می کند. از زبان در موقعیت های مختلف استفاده می کند مثلا برای به دست آوردن چیزی، برای حرف زدن در مورد چیزی یا برقراری ارتباط با دیگران، اما ممکن است گفتار او به علت هماهنگی ضعیف عضلات نامشخص باشد مثلا به جای «هواپیما» بگوید «هماما».

تشویق کودک به رشد

  • هر وقت می توانید از صفت ها استفاده کنید. معمولا اولین صفت ها عبارتند از «خوب»، «بد»، «قشنگ»، «داغ» و «سرد». سعی کنید به خصوص هنگامی که از غذاها، آدم ها و اسباب بازی ها که موضوعات مورد علاقه فرزندتان هستند صحبت می کنید صفات را با اسم ها همراه کنید مانند «شیر سرد»، «دختر خوب» و «عروسک قشنگ».

  • از قیدهایی مانند «اینجا» و «کجا» نیز استفاده کنید. برای تسهیل یادگیری افعال را با حرکات نشان دهید.

  • فرزند شما خیلی قبل از اینکه از حروف اضافه استفاده کند آن ها را می فهمد ولی همیشه روی آن ها تاکید کنید و نشان دهید منظورتان چیست. همیشه نشان دهید که «زیر»، «رو» و «پشت» کجا هستند.

  • فراگیری زبان یکنواخت نیست. این روند گاهی متوقف و بعد دوباره از سر گرفته می شود. بنابرین سرنخ را از کودک خود بگیرید و به او فشار نیاورید. فرزند خود را با شخص دیگری مقایسه نکنید. هر کودکی زبان را با سرعت مخصوص به خود فرا می گیرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...