دانشنامه فرزند

رشد گفتاری: دو تا سه سالگی
کودک

دانشنامه فرزند: اجازه صحبت دادن به کودک بسیار مهم است، در این صورت یاد خواهد گرفت که مکالمه روندی دو طرفه است. اگر کودک با نشان دادن چیزی یا پرسیدن سوالی شروع به صحبت با شما کرد باید به او توجه کنید.

رشد گفتاری فرزند شما

فرزند شما حدود 200 تا 300 کلمه یاد گرفته است و ممکن است به مدت طولانی به تنهایی حرف بزند. او با اطمینان از زبان استفاده می کند و به لغات جدید علاقه نشان می دهد. وقتی که برای او دلیل می آورید گوش می کند و گستره توجه او هر روز وسیع تر و طولانی تر می شود. تسلط او بر گفتار در حال افزایش است هر چند کلمات را بد تلفظ می کند. بعضی حروف را به جای حروف دیگر به کار می برد و به احتمال زیاد نوک زبانی صحبت می کند.

کودک شروع به کسب عاداتی در رابطه با زبان کرده است، مثلا به یک داستان بارها و بارها گوش می کند. به داستان های پیچیده و گوش دادن به گفتگوی بزرگ تر علاقه دارد. او ممکن است در یک جمله واحد از یک موضوع به موضوع دیگر بپرد. فرزند شما شروع به استفاده از «و» برای ربط دادن مفاهیم کرده است. او همچنین معنی ضمیرهایی مانند «من»، «تو» و «او» را می فهمد و به درستی از آن ها استفاده می کند. به تدریج مفهوم گذشته، حال و آینده را درک می کند.

تشویق کودک به رشد

  • فرزندتان بیشتر به صحبت با کودکان همسن و سال خود علاقه دارد تا بزرگ ترها. بنابراین ارتباط هر چه بیشتر با کودکان به رشد توانایی های زبانی او کمک می کند، این یکی از دلایل اهمیت مهدکودک است. در این سن دیگر گفتار کودک خودمحور نیست و بیشتر اجتماعی می شود، بنابراین اگر بخواهید فرزندتان زبان اجتماعی را بیاموزد، تماس او با کودکان دیگر ضروری است.

  • داستان های مورد علاقه او را تکرار کنید تا کودک شما بتواند احساسات خود را نسبت به دنیای اطرافش شکل دهد.

  • داستان های پیچیده تر بخوانید و از کلمات جدید استفاده کنید و معنی آن ها را با تکرار زیاد در گفتار خود روشن سازید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...