دانشنامه فرزند

علل ناباروری
لقاح

دانشنامه فرزند: به طور کلی اگر زوجین کمتر از 35 سال داشته باشند باید قبل از اقدام به مشاوره نازایی با پزشک، حداقل یک سال کامل صبر کنند. این دوره انتظار در صورت بارور بودن زوجین زمان کافی برای بارداری را در اختیار آن ها قرار می دهد. اگر بیشتر از 35 سال داشته باشند باید پس از شش ماه اقدام ناموفق برای بارداری به پزشک مراجعه نمایند.

تقریبا در 20 درصد موارد ناباروری مشکل به هر دو طرف مربوط است. هر دو نیمه بارورند اما دفعات مقاربت آن ها بسیار زیاد یا بسیار کم است، در طی یک ماه تنها در مواقعی که حداقل احتمال بارداری برای زن وجود دارد مقاربت می کنند، از وازلین یا نوع دیگری از مواد لغزنده ساز واژینال استفاده می کنند که به سلول های اسپرم آسیب می رساند یا به صورت مانعی عمل و از ورود اسپرم به دهانه رحم جلوگیری می کند و بالاخره بیش از حد مسن هستند یا از سلامت کافی برخوردار نیستند.

تقریبا در 40 درصد از موارد ناباروری مرد مشکل دارد. برای باردار کردن زن، مرد باید دارای حداقل چهار شرط زیست شناختی زیر باشد. او باید:

  • به تعداد کافی اسپرم های سالم و زنده تولید کند.

  • مایع منی را به مقدار کافی و با ترکیبی درست برای انتقال اسپرم ترشح کند.

  • راه عبور انتقال اسپرم از بیضه مسدود نباشد.

  • بتواند برای پرتاب اسپرم به داخل واژن به نعوظ کافی برسد و آن را حفظ کند.

تقریبا در 40 درصد از موارد ناباروری مشکل به زن مربوط می شود. برای باردار شدن زن باید بتواند تخمک گذاری کند، راه عبور تخمک از لوله فالوپ باز باشد و مخاط دهانه رحم به اسپرم اجازه عبور بدهد. چند عامل دیگر نیز ممکن است بر باروری زن تاثیر بگذارند: ناهنجاری های رحم گاه مانع بارداری یا کامل شدن دوره آن می شوند، محیط داخلی واژن ممکن است بیش از اندازه اسیدی بوده و سبب بی حرکت شدن اسپرم شود و سن مادر نیز می تواند از عوامل موثر باشد. باروری از 25 سالگی رفته رفته کاهش می یابد و پس از یائسگی به طور کامل از بین می رود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 19 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...