دانشنامه فرزند

کودکان دچار معلولیت گفتاری و شنیداری
کودکان دچار معلولیت گفتاری و شنیداری

دانشنامه فرزند: کودکان معلول ممکن است در معرض اظهار نظرهای ظالمانه و تمسخر کودکان دیگر قرار گیرند. این کودکان ممکن است به احساس طرد شدگی دچار شوند و از بسیاری از فرصت ها و فعالیت هایی که در اختیار کودکان غیر معلول قرار دارد محروم شوند.

کودکان دچار معلولیت گفتاری

این معلولیت در زمره شایع ترین معلولیت های فیزیکی کودکان است. این معلولیت ها ممکن است ناشی از کژریختی های مادرزادی مانند شکاف کام بوده یا از مشکلات شنیداری، عصب شناختی یا رشدی منشا گرفته باشند. اوتیسم شیرخواری در دو سال نخست زندگی ظاهر می شود و ویژگی آن اختلال زبان است که با اختلال در درک و نیز روابط اجتماعی ناهنجار و رشد هوشی نابرابر همراه می شود. کودکان دچار اختلال رشد زبان بیانی، در بیان خود با مشکل مواجهند و کودکان دچار اختلال رشد تولید، در فهماندن خود به دیگران دچار مشکل می شوند.

کودکان دچار معلولیت شنیداری

مشکلات شنیداری کودکان ممکن است تا یک الی دو سالگی کشف نشود. این کودکان در ابتدا پاسخگویی دیداری دارند اما از 6 ماهگی به بعد چنین به نظر می رسد که کودک به گفته های والدین توجهی ندارد و در حدی که سبب رضامندی آن ها شود پاسخگو نیست. چنین کودکی نافرمان می نماید و بر اثر نزدیک شدن افرادی که صدای شان را نشنیده است از جا می پرد. معاینه کامل شامل انواع مختلف آزمون های شنیداری می باشد. می توان کودکان را از زمان تولد تا 6 ماهگی در معرض اصوات نسبتا شدید قرار داد و واکنش آنان را ثبت کرد. در کودکان 6 ماهه تا دو ساله پاسخ های موضع یابی به اصوات و گفتار مورد ارزیابی قرار می گیرد. اگر کودک 12 ماه یا بیشتر داشته باشد آستانه درک گفتار تعیین می شود به این ترتیب که کودک را وادار می کنند تا در پاسخ به گفتار با شدت کنترل شده قسمت های مختلف بدن را نشان دهد یا اشیای پیش پا افتاده را شناسایی کند. اگر کودک بیش از سه سال داشته باشد از سنجش شنوایی بازی مدار استفاده می شود.

هنگامی که سطح شنیداری مشخص شد قدم بعدی تشخیص علت و شروع درمان در صورت امکان است. از سمعک می توان در صورتی که تقویت صوت سبب حل مشکل می شود حتی برای کودکان 6 ماهه نیز استفاده کرد. روش های درمانی جراحی نیز گاهی امکان پذیر است. ناشنوایی مادرزادی که از زمان تولد وجود دارد معمولا بر اثر ابتلای مادر به سرخجه در سه ماهه اول بارداری ایجاد می شود. سایر علل عبارتند از فقدان اکسیژن در حین تولد، خونریزی گوش داخلی ناشی از ضربه زایمان، داروهای سمی گوش (برای کنترل عفونت گوشی) تجویز شده برای مادر یا بیماری های ارثی.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...