کمبود وزن پیش از بارداری

دانشنامه فرزند: در نگاه اول ممکن است اضافه کردن وزن، آسان تر از کم کردن آن به نظر برسد، اما زنانی که در اثر رژیم های شدید غذایی، اختلالات تغذیه ای و یا تمرینات ورزشی سنگین دچار کمبود وزن می باشند، رسیدن به وزن ایده آل، چالشی بزرگ برای شان محسوب می گردد. داشتن یک برنامه غذایی سالم و مقوی می تواند سلامت شما را بهبود بخشد.

جبران کمبود وزن

در دوران بارداری، با توجه به این که بدن شما باید کالری بیشتری دریافت کند، اگر در زمان پیش از بارداری دچار مشکل حفظ وزن مناسب هستید، به دست آوردن وزن مناسب نیز در دوران بارداری برای شما دشوار تر خواهد بود. در صورتی که به علت افزایش هورمون hCG (هورمون بارداری) ممکن است دچار حالت تهوع، استفراغ و یا بی زاری نسبت به برخی غذا ها شوید، این موضوع کار را برای شما سخت تر هم خواهد کرد. بهتر است برای جبران کمبود وزن خود از گرفتن رژیم های خود سرانه پرهیز کنید و مراجعه به مشاور تغذیه را ارجح بدانید. در صورتی که میزان انرژی مصرفی شما بیش از انرژی دریافتی تان باشد، وزن کاهش می یابد. پس اگر ورزشکار هستید با کمتر کردن سطح تمرینات ورزشی می توانید انرژی مصرفی خود را کاهش دهید. اگر احساس می کنید میزان غذای روزانه تان و کالری که دریافت می کنید مناسب است، ولی باز دچار کاهش وزن می باشید مشاوره با پزشک را به شما توصیه می کنیم.

مشکلات کمبود وزن

در صورتی که تصمیم به بارداری دارید، کاهش وزن یا سو تغذیه می تواند برای شما مشکلات جدی مانند کم خونی در دوران بارداری و عدم رشد جنین تان را در پی داشته باشد و هم چنین ممکن است در نهایت، نوزادی با وزن کمتر از وزن طبیعی به دنیا بیاورید که در آینده این موضوع سلامتش را به خطر می اندازد. پس اگر شاخص توده بدنی شما کمتر از 19.8 می باشد و قصد باردار شدن دارید، بهتر است حداقل 3 ماه قبل از بارداری، کمبود وزن خود را جبران کرده و در وزن ایده آل ثابت بمانید و بدانید که انجام این کار برای سلامت شما و فرزند تان اهمیت بالایی دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 14 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان