دانشنامه فرزند

مشکلات یادگیری خواندن
یادگیری خواندن

دانشنامه فرزند: سن و سرعت فراگیری خواندن نیز مانند بیشتر جنبه های دیگر رشد در مورد کودکان مختلف متفاوت است. بیشتر کودکان بین سنین سه تا هشت سال خواندن را فرا می گیرند. بعضی ها دو تا سه سال طول می کشد تا خواندن را فرا گیرند و بعضی دیگر به سرعت به طوری که در عرض شش ماه می توانند بدون کمک دیگران بخوانند.

دشواری های خواندن

به دلیل تنوع گسترده ای که در سن و سرعت فراگیری خواندن بین کودکان وجود دارد اغلب برای والدین مشکل است که تشخیص دهند چه موقع باید نگران عدم پیشرفت آشکار کودک شوند. بهترین توصیه ای که می توان به عموم والدین کرد این است که تا هفت سالگی نگران نباشند. اگر تا این سن کودک هیچ پیشرفتی نکرد آن گاه لازم است اقدام کنید. هر چه کودک بزرگ تر می شود برخورد با مشکلات او در خواندن دشوارتر می گردد.

چه باید کرد؟

در ابتدا بهتر است بررسی کنید که به شیوه های درستی فرزندتان را در راه خواندن یاری و ترغیب کرده اید و آیا انتظاری غیر واقعی از کودک خود ندارید. اگر هنوز هم نگران هستید با آموزگار فرزندتان ملاقات کنید و درباره این موضوع با او تبادل نظر کنید. اگر مشکلی جدی وجود داشته باشد می توانید با یک روان شناس تربیتی کودکان مشاوره کنید تا او مشکل را ارزیابی کند.

آموزش های ویژه

برای کودکانی که در خواندن مشکلات جدی دارند می توان از آموزگاران متخصص و ویژه کمک گرفت. این آموزگاران معمولا به طور خصوصی یا در گروه های کوچک به کودکان آموزش می دهند. در این روش از کتاب های بسیار جالب با متن های ساده استفاده می شود. با کمک این نوع آموزش ویژه بیشتر کودکان می توانند بر مشکلات خود در خواندن چیره شوند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «کودکان استثنایی» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

در حال بارگذاری ...