دانشنامه فرزند

نه گفتن کودک: نمی خوام الان برم
نه گفتن کودک

دانشنامه فرزند: فرزند سه ساله شما ممکن است هنگام بازگشت از مهمانی یا پارک اعتراض کند. بهتر است به جای آن که از او انتظار همکاری سریع را داشته باشید زمان بدهید تا تغییر موقعیت را درک کند و این کار را با زمزمه خداحافظی چند دقیقه قبل از راه انداختن کامل او شروع کنید.

راهکارهای کلیدی

  • قبل از رفتن به جایی در مورد برگشتن از آن جا با فرزندتان صحبت کنید. در این صورت او می داند که در انتظار چه چیزی باشد، به عنوان مثال بگویید «پنج دقیقه قبل از برگشتن بهت می گویم تا زمان کافی برای خداحافظی با دوستت و پوشیدن کاپشن را داشته باشی».

  • همان طور که برای برگشتن آماده می شوید به فرزندتان کمک کنید کاپشن بپوشد، اسباب بازی ها را جمع کند و دستشویی برود.

  • نظرات و نگرش شما به او نیز منتقل می شود، بنابراین با مثبت نگه داشتن آن ها، همکاری فرزندتان در زمان رفتن را ترغیب کنید.

صحبت با فرزندتان

  • ناله نکنید و نگویید «چرا هیچ وقت کاری که می گویم را انجام نمی دهی؟» این جبهه گیری بیشتر بیانگر آن است که فرزندتان ایراد شخصیتی ذاتی دارد تا اینکه بیانگر آن باشد که گرایش او در پیروی از برنامه خودش متناسب با رشد اوست. بهتر است به کودک جهت و راه را نشان دهید و بگویید «تا پنج دقیقه دیگر باید برویم بهتر است از الان شروع به جمع و جور کنیم» با لحنی خوشایند زمان رفتن را به فرزندتان یادآوری کنید. با این کار این امکان را به او می دهید که کارهایش را تمام کند و آماده تغییری که در شرف انجام است بشود.

  • تهدید نکنید و نگویید «به من نه گفتی، مواظب رفتارت نباشی کتک می خوری» تهدید به صدمه بدنی فقط به فرزندتان می گوید که شما بزرگ تر و قوی تر هستید و این که اعمال خشونت برای تحمیل خواسته خود به افراد کوچک تر و ضعیف تر قابل قبول است. در عوض همدلی کنید و بگویید «می فهمم که الان دوست نداری بری، ولی بعضی وقت ها باید کارهایی را انجام بدیم که دوستشون نداریم». خود را به جای فرزندتان بگذارید، با این کار به احساسات او اعتبار می دهید و به بروز همکاری اش کمک می کنید.

  • حرف های نا به جا نزنید و نگویید «بزار به بابات بگم چقدر لجبازی، اصلا از دستت خوشحال نمی شه» با این حرف های بی مورد فرزندتان می آموزد که باید از والدین بترسد و همین طور یاد می گیرد که خودش هم با تهدید عصبانی کردن کسی می تواند به همکاری دست یابد. با گفتن این جمله محبت والدین را شرطی می کنید. در عوض یک بازی بکنید و بگویید «تا ده می شمرم، ببینم می تونی تا قبل از ده کاپشنت را بپوشی. حاضری؟ یک، دو، ...» با یک بازی بامزه و دوستانه موقعیتی را که بالقوه آماده انفجار است خنثی کنید. اگر تا شماره ده کارش را تمام نکرده بگویید «متاسفم، نتونستی به موقع تمام کنی. حالا من کمکت می کنم کاپشنت را بپوشی وقتی برسیم خونه دوباره این بازی را تمرین می کنیم».

  • باج ندهید و نگویید «اگه الان باهام بیای سر راه می ریم مغازه چیزی برات بخرم» باج دادن فقط فرزندتان را تشویق می کند تا زمانی که قول جایزه مادی را نگرفته از همکاری اجتناب کند. در عوض از پی آمد مثبت آن استفاده کنید و بگویید «اگر به موقع آماده رفتن بشی به زودی دوباره اینجا می آییم» این کار به فرزندتان می گوید که همکاری او کلیدی است که باعث می شود در آینده به خواسته خود برسد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...