دانشنامه فرزند

نه گفتن کودک: نمی خوام سوار ماشین بشم
نه گفتن کودک

دانشنامه فرزند: کودک چهار ساله شما آرام و قرار ندارد و از سوار شدن به ماشین اجتناب می کند. از فرزندتان بپرسید چرا نمی خواهد سوار ماشین شود و چه احساسی دارد تا آن را حل کرده و اطمینان حاصل کنید که همگی سواری لذت بخشی در مسیر پیش رو خواهید داشت.

راهکارهای کلیدی

  • تا جایی که امکان دارد قبل از خواب یا غذا که کودک بی تاب است دنبال کارهای بیرون نرود. هر چند اگر برای مسیر طولانی تری برنامه دارید شاید بهتر باشد موقع خواب کودک حرکت کنید تا او در ماشین بخوابد.

  • اگر می دانید که کودک در ماشین احساس ناراحتی خواهد کرد بگذارید هوای تازه جریان داشته باشد یا بتواند بیرون را تماشا کند یا آهنگ و یا فیلم مورد علاقه اش را بگذارید تا ماشین سواری به فعالیتی تبدیل شود که مشتاق انجام آن است.

صحبت با فرزندتان

  • کودک را نترسانید و نگویید «یا همین الان سوار ماشین می شی یا پشیمان می شوی» تهدید کردن به فرزندتان می گوید که تا نزدیک شدن تنبیه مقاومت کند و همکاری را نمی آموزد. در عوض امکان انتخاب بدهید و بگویید «می توانی انتخاب کنی که سوار ماشین بشی و لذت ببری یا سوار ماشین بشی و ناراحت باشی. میل خودت است» وقتی به فرزندتان کمک می کنید تا شرایط را طبق انتخاب خود ببیند به او می آموزید که در مورد چگونگی احساس خود تصمیم بگیرد و کمک می کنید تا دست و پنجه نرم کردن با چیزهایی را که دوست ندارد تمرین کند.

  • باج ندهید و نگویید «اگه الان سوار ماشین بشی بهت شیرینی می دم» در عوض با او معامله کنید و بگویید «وقتی روی صندلیت بشینی و کمربندت را ببندی می تونیم آهنگ مورد علاقه ات را گوش دهیم و با هم بخونیم. » استفاده از این روش به فرزندتان می آموزد که هم می تواند کنترل داشته باشد و هم به دستورات عمل کند، وقتی همکاری کند می تواند کاری را که برایش لذت بخش است انجام دهد.

  • تهدید نکنید و نگویید «اگه همین الان سوار ماشین نشی مجبور می شم کتکت بزنم» در عوض سوال کنید و بگویید «می دونم دلت نمی خواد سوار ماشین بشی اما نمی دونم چرا. می شه بهم بگی؟» وقتی از فرزندتان دلیل عدم همکاری اش را می پرسید به او این فرصت را می دهید تا مشکلی را که شاید شما به آن آگاه نباشید توصیف کند. با دریافتن مشکل به جای تمرکز بر نافرمانی فرزندتان می توانید به مشکل توجه کنید.

  • عصبانی نشوید. در عوض مثبت باشید و بگویید «می دونم نمی خوای سوار ماشین بشی، ولی لازمه من سر کار برم و تو هم به مهدکودک بری، وقتی سوار بشی می تونی با اسباب بازی های مخصوص تو ماشین بازی کنی» به فرزندتان کمک کنید بفهمد بعضی خواسته ها غیرقابل بحث هستند با این وجود می توانند جالب هم باشند. اسباب بازی یا کتاب های مخصوص در ماشین می توانند مشوق های مثبتی برای همکاری او باشند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...