دانشنامه فرزند

نه گفتن کودک: نمی خوام روی صندلی ماشین بشینم
نه گفتن کودک

دانشنامه فرزند: تصور کنید چه حالی خواهید داشت اگر شما را روی یک صندلی ببندند بدون اینکه دلیلش را بگویند. شما هیچ علاقه ای به همکاری نخواهید داشت. در حالی که با ملایمت اما قاطع به کودک ضرورت نشستن در صندلی مخصوص کودکان و بستن کمربند ایمنی را توضیح می دهید به خاطر داشته باشید زندانی شدن در صندلی ماشین برای فرزند دو ساله شما چه حالی خواهد داشت.

  • تنبیه نکنید و نگویید «اگه تو صندلیت نشینی، کتک می خوری» به جای تهدید به خشونت با ابراز همدلی او را به همکاری برانگیزید. کمک کنید بفهمد شما به احساسات او احترام می گذارید با وجود این لازم است که او مسائل ایمنی را رعایت کند. در عوض سوال بپرسید و بگویید «از چه چیز نشستن روی صندلیت خوشت نمی آید؟» شاید متوجه شوید که صندلی او خیلی پایین است در نتیجه نمی تواند بیرون را ببیند یا شاید هنگامی که در خیابان می پیچید قفل صندلی اش او را اذیت می کند.

  • از مراجع قانونی سوء استفاده نکنید و نگویید «اگه تو صندلیت نشینی پلیس دستگیرت می کنه» از پلیس برای تهدید فرزندتان برای همکاری استفاده نکنید. به علاوه اگر فرزندتان در صندلی مخصوص و کمربند بسته نباشد احتمالا کسی که دستگیر می شود شما هستید. در عوض قانون را یادآوری کنید و بگویید «نشستن در صندلی مخصوص قانونه و ماشین فقط وقتی راه می افته که تو در صندلی خودت نشسته باشی». با انداختن مسئولیت به گردن قانون شما و فرزندتان در یک گروه قرار می گیرید و این درس مهم که قوانین حاکم بر زندگی ما هستند تقویت می شود.

  • عصبانی نشوید. وقتی به فرزندتان می گویید که مسئول عصبانی کردن شما است باعث می شوید او احساس گناه کند و توانایی اش در حس همدلی کاهش یابد. در عوض تحسین کنید و بگویید «مرسی که به این قشنگی روی صندلیت می شینی. ممنون از همکاریت» تمجید از رفتار فرزندتان به او می آموزد که همکاری منجر به توجه مثبت می شود.

  • باج ندهید و نگویید «اگه روی صندلیت بشینی، بهت آب نبات چوبی می دم» باج دادن برای پیروی از قوانین فقط به فرزندتان می آموزد که برای کاری که قرار است انجام دهد باید جایزه بگیرد. در عوض معامله کنید و بگویید «وقتی روی صندلیت بنشینی، آهنگ مورد علاقه ات را می گذارم».

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...