دانشنامه فرزند

نه گفتن کودک: نمی خوام از ماشین پیاده شم
کودک سوار ماشین

دانشنامه فرزند: وقتی فرزند پنج ساله شما از پیاده شدن از ماشین اجتناب می کند شاید وقت آن رسیده که بررسی مجددی روی تعداد و انواع فعالیت هایی که روزانه با آن ها درگیر است بکنید. اولین وظیفه شما این است که از فرزندتان بپرسید که چه فکری دارد. پاسخ او به شما در حل مشکل کمک می کند.

  • التماس نکنید و نگویید «می شه لطفا پیاده بشی. مامان خسته است و نمی خواد مجبور بشه صبر کنه». التماس کردن همکاری را به فرزندتان یاد نمی دهد در حقیقت ممکن است او را تشویق کند که حرف شما را گوش ندهد تا قدرت و کنترل خویش را بیازماید. در عوض امکان انتخاب بدهید و بگویید «دلت می خواد خودت پیاده بشی یا من کمکت کنم؟ میل خودت است» با دادن حق انتخاب به فرزندتان باعث می شوید تا تصمیم گیری را تمرین کند و حس قدرت و کنترل که دو عامل محرک مهم هستند به او داده شود.

  • باج ندهید و نگویید «اگه الان پیاده بشی، وقتی بریم فروشگاه برات چیزی می خرم» باج دادن فقط به فرزندتان می آموزد که همکاری اش قابل خریدن است. در عوض معامله کنید و بگویید «وقتی پیاده بشی می تونیم خریدمان را تموم کنیم و برگردیم خونه تا بازی کنیم» امتیازات درازمدت تصمیم فرزندتان را به او نشان دهید. این کار می تواند او را برای تحمل ناکامی های کوتاه مدت برانگیزد.

  • تحقیرش نکنید و نگویید «چرا هیچ وقت به حرف گوش نمی دی؟» با این حرف به فرزندتان می گویید که ایراد شخصیتی دارد چون می خواهد در زندگی خودش نقش داشته باشد. در عوض مشوق ها را به کار بگیرید و بگویید «توی فروشگاه خیلی کمک خوبی برای من هستی. بیا از ماشین پیاده بشیم تا بتونی در خرید به من کمک کنی». وقتی به او می گویید که برای کمکش ارزش قائلید میل او برای دنباله روی از شما بیشتر می شود.

  • تهدید نکنید و نگویید «اگه الان تکون نخوری، بلایی به سرت می آرم که پشیمون بشی» در عوض جویای نظر باشید و بگویید «کمک کن بدونم چرا دوست نداری از ماشین پیاده بشی. اگه مشکلی هست دلم می خواد کمک کنم حلش کنیم».

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...