دانشنامه فرزند

نه گفتن کودک: می خوام لباس کثیفمو بپوشم
شستن لباس های کثیف

دانشنامه فرزند: به خواسته فرزند چهار ساله خود که دوست دارد یک لباس را هر روز بپوشد احترام بگذارید اما قانون پوشیدن لباس های تمیز را فراموش نکنید. بگذارید بداند که ماشین لباسشویی فقط برای مدت کوتاهی او را از لباس محبوبش دور می کند و وقتی لباس بر می گردد چقدر او خوشحال می شود.

  • تهدید نکنید و نگویید «برو همان لباس کثیف را بپوش، مردم کودک کثیف را دوست ندارند» فرزند شما خیلی راحت می خواهد کار خودش را بکند به علاوه شما می خواهید لباس های تمیز را برای پرورش عادت های خوب بپوشد نه برای ترس از طرد شدن. در عوض انتخاب های دیگری را پیشنهاد دهید و بگویید «متاسفم، اون لباس باید بره تو رختشویی. فردا تمیزه و می تونی دوباره بپوشیش تا آن موقع بیا یه چیز دیگه برداریم» محکم بودن و در عین حال پیشنهاد راه های دیگر می تواند به فرزندتان کمک کند یاد بگیرد که خواسته اش را به تاخیر بیندازد و انعطاف پذیر باشد.

  • تحقیر نکنید و نگویید «بازم می خوای همون لباس کهنه و کثیف را بپوشی؟» در عوض معامله کنید و بگویید «می دونم دوست داری دوباره امروز همان لباس را بپوشی ولی نمی تونی چون کثیفه. اگر لباس دیگه ای بپوشی تا موقع رفتن به مدرسه می تونی برنامه ای را که دوست داری تماشا کنی» این موضوع به کودک می آموزد که با انجام کاری که ملزم به انجام آن است می تواند کاری را که دوست دارد انجام دهد.

  • التماس نکنید و نگویید «خواهش می کنم به خاطر مامان لباس تمیز بپوش» در عوض از همدلی استفاده کنید و بگویید «می دونم لباس محبوبت را دوست داری، منم لباس خودم را دوست دارم، بیا هر دو آن ها را با هم بشوریم و وقتی تمیز شدند هر دو آن ها را می پوشیم» با هم کار کردن هر دو شما را به نتیجه دلخواه می رساند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...