دانشنامه فرزند

نه گفتن کودک: نمی خوام لباسمو عوض کنم
لباس پوشیدن کودک

دانشنامه فرزند: وقتی فرزند پنج ساله شما به تعویض لباس خود و پوشیدن لباس مهمانی یا لباس ورزش اعتراض می کند می خواهد به شما بگوید که بر این باور است که خودش باید لباسش را انتخاب کند. در حقیقت اعتقاد دارد همه چیز باید به انتخاب او باشد. بنابراین ببینید قوانین پوشیدن لباس چه موقع قابل اجراست و چه موقع نیست.

  • تحقیر نکنید و نگویید «نه نمی تونی اونو بپوشی، مگه دیوانه شدی؟» این رفتار به کودک می آموزد که درباره دیگران قضاوت کند و رفتارهای آن ها را با استفاده از کلمات خشن توصیف کند. در عوض قانون را به او یادآوری کنید و بگویید «در مورد آنچه که باید در مهمانی بپوشی قانون چی می گه» یادآوری قانون آن را در ذهن کودک تقویت می کند و قانون کنترل کننده موقعیت می شود.

  • التماس نکنید و نگویید «چرا نمی توانی دختر خوبی باشی و لباست را عوض کنی؟» با این رفتار به او می گویید چون نمی خواهد لباسش را عوض کند عیب و اشکالی دارد. از آن جا که رفتار فرزندتان تعیین کننده شخصیت او نیست از عبارات «دختر خوب» و «دختر بد» بپرهیزید. در عوض معامله کنید و بگویید «وقتی لباس بازی بپوشی می تونی با کودکان دیگر بری بیرون». این رفتار به کودک می گوید که راه های مختلفی برای انتخاب دارد و هر راهی نتایج خود را دارد.

  • تهدید نکنید و نگویید «اگه لباست را عوض نکنی عصبانی می شم» ترغیب فرزندتان به عصبانی کردن شما دو انتخاب نامطلوب به فرزندتان می دهد: شاید از همکاری امتناع کند تا شدت عصبانیت شما را ببیند یا شاید از روی ترس همکاری را انتخاب کند. در عوض موقعیت را بازسازی کنید و بگویید «چون فردا تعطیل است وقتی بیدار شدی لازم نیست لباس مدرسه بپوشی اما امروز روز مدرسه است» فرزندتان مایل است در لباسی که بر تن دارد باقی بماند. چیزی برای انتظار در اختیار او قرار دهید تا او را از این فکر منحرف کنید.

  • نق نزنید و نگویید «چقدر باید بهت بگم لباست را عوض کنی؟» در عوض یک بازی راه بیندازید و بگویید «بیا ببینم قبل از این که تایمر زنگ بزنه می تونی پیراهنت را بپوشی» غریزه رقابت را در فرزندتان به کار گیرید تا از بروز مقابله منحرف شود و با بازیگوشی او را به همکاری برانگیزید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...