دانشنامه فرزند

نه گفتن کودک: نمی خوام سر میز بشینم
غذا خوردن خانوادگی

دانشنامه فرزند: درخواست ماندن سر میز غذا نوعی رسم خانوادگی است. فرزند چهار ساله شما ممکن است علاقه ای به نشستن سر میز و گفتگو نداشته باشد و فکر کند که وقتش است جای دیگری بازی کند. درباره مدت زمانی که از او انتظار دارید سر میز بنشیند، غذا بخورد و حرف بزند منطقی فکر کنید.

  • تهدید نکنید و نگویید «اگه سر میز نشینی باید بری بخوابی» تهدید فرزندتان به انزوا برای این که می خواهد از سر میز پایین برود و بازی کند به او نمی آموزد که از صرف خانوادگی غذا لذت ببرد. به علاوه تخت خواب او را به تنبیه ربط می دهد. در عوض رفتار هماهنگ را تقدیر کنید و بگویید «مرسی که به این قشنگی سر میز نشستی، خیلی دوست داریم که در کنار ما باشی» از صبر و حوصله فرزندتان هر چند ممکن است کوتاه باشد قدردانی کنید. این کار او را تشویق می کند دفعه بعد حتی بیشتر صبور باشد.

  • اجبار نکنید و نگویید «سر میز می نشینی و تا آخر غذایت را می خوری» این کار باعث می شود که پس از احساس سیری به خوردن ادامه دهد که ممکن است منجر به اختلالات غذایی یا چاقی دوران کودکی شود. در عوض از فرزندتان بپرسید در مورد اتفاق جالب که در آن روز پیش آمده حرف بزند تا تشویق شود که بیشتر سر میز بنشیند.

  • باج ندهید و نگویید «اگه یه کم بیشتر سر میز بمانی برات بستنی می آرم» جایزه گرفتن برای انجام خواسته اش به فرزندتان می آموزد که همکاری اش با جایزه همراه است. در عوض قانون را یادآوری کنید و بگویید «می دونم دلت می خواد از سر میز پایین بری اما قانون می گه که وقتی تایمر زنگ بزنه می تونی بری» یک تایمر بگذارید برای این که به کودک بگوید چه وقت اشکالی ندارد میز غذا را ترک کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...