دانشنامه فرزند

هفته بیست و هشتم بارداری
بارداری در هفته بیست و هشتم

دانشنامه فرزند: این هفته اولین هفته از سه ماهه سوم بارداری می باشد، در اغلب زنان باردار مدت زمان سه ماهه سوم بارداری بیشتر از سه ماهه های قبل به نظر می رسد. شما تا کنون حتماً پزشک زنان خود را تعیین کرده اید. حال زمان خوبی است که یک پزشک متخصص اطفال نیز پیدا کنید تا کودک شما را در آینده تحت نظر داشته باشد. اولین ملاقات با متخصص اطفال معمولا چند روز بعد از تولد نوزاد صورت می گیرد.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته بیست و هشتم

قابل ملاحظه ترین ویژگی در این زمان این است که نوزاد شما بعد از چندین هفته که چشمانش بسته مانده بود، قادر می باشد چشمان خود را باز کرده یا ببندد. در طول این هفته ریه های کودک به بلوغ کافی می رسد، ولی اگر او در این هفته متولد شود ممکن است در تنفس و گرم نگه داشتن او نیاز به مراقبت های ویژه باشد و اگر این مراقبت ها با کیفیت خوب به کودک داده شوند او شانس ادامه زندگی را به دست می آورد. اندام کودک در این هفته به اندازه کافی بزرگ بوده، طوری که می توان از طریق لمس و معاینه شکم شما وضعیت قرارگیری او را در رحم تعیین کرد. میانگین وزن نوزاد در این زمان 1020 گرم و قد او 38 سانتی متر می باشد.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و هشتم

در این زمان رحم شما بسیار بزرگ شده است و حدود 57 گرم وزن دارد و کمتر از 14 سانتی متر مکعب مایعات در خود نگاه می دارد. رحم باید به حدی بزرگ شود تا بتواند جنین، جفت و کل مایع آمنیوتیک را در خود جای دهد. در حین رشد رحم، شما ممکن است عوارضی مانند کمر درد، ورم در پا و مچ پا، سوزش معده، بواسیر و خارش پوست را تجربه کنید. بعد از زایمان و کوچک شدن رحم این عوارض به طور معمول از بین می روند. سنگینی که در قسمت زیر شکم خود حس می کنید به علت این است که جنین خود را می چرخاند و سرش را پایین می آورد و به سقف شکم و پهلو ها ضربه می زند.

باید ها

  • در طول سه ماهه سوم جهت کسب انرژی کافی برای زایمان، سعی کنید تا استراحت و خواب کافی داشته باشید. هم چنین به منظور بالا نگه داشتن ذخایر کلسیم بدن تان در حد کافی از شیر، ماست، پنیر و سایر فراورده های لبنی استفاده کنید.

  • اگر ارهاش خون شما منفی باشد، در این هفته باید از نظر وجود ساخت آنتی بادی در خون تان آزمایش شوید.

نباید ها

  • از ایستادن به مدت طولانی بپرهیزید.

  • از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.

بیشتر بدانید

در این هفته پزشک معالج تان رشد جنین را با فشار دادن ملایم شکم تان ارزیابی خواهد کرد تا ببیند انتهای رحم در اثر قد کشیدن نوزاد در کجا قرار گرفته است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه سوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 302 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...