دانشنامه فرزند

مشکلات بی خوابی پدرها
مشکلات بی خوابی پدرها

دانشنامه فرزند: مشکل بی خوابی در نخستین ماه های پدر شدن، خود را به خوبی نشان می دهد. اکثر نوزادان بیشتر روز را می خوابند و شب ها فعال می شوند. برای این مشکل راه حل سریعی وجود ندارد و باید خودتان به شیوه خودتان از پس آن برآیید.

الگوی خواب کودک

اغلب نوزادان در طول شبانه روز مدام می خوابند و از خواب بیدار می شوند تا شیر بخورند. مشکلات دوران بارداری و زایمان می تواند عاملی برای الگوی خواب و بیداری نخستین ماه های زندگی فرزندتان باشد، برای مثال نوزادی که با فورسپس به دنیا می آید به دلیل سردردی که در اثر فشار انبرک ها به سرش در دوران زایمان ایجاد شده است کمتر می خوابد و بیشتر گریه می کند. نوزادان در حدود شش هفتگی تمایل بیشتری به بیدار ماندن از خود نشان می دهند. آن ها هر دو تا چهار ساعت به شیر خوردن نیاز دارند و در بین این وعده های غذایی نیز می توانند بین بیست دقیقه تا دو ساعت بخوابند. با گذشت هفته ها نوزاد شما زمان بیشتری در میان وعده های غذایی اش بیدار خواهد ماند و توجه بیشتری به محیط پیرامونش نشان خواهد داد.

خواباندن کودک

تا زمانی که فرزندتان به سه ماهگی برسد می توانید به دلخواه انواع و اقسام ترفندها را برای خوابانیدن او امتحان کنید. هر نوزاد با دیگر نوزادان تفاوت دارد و شما نیز پس از مدتی راه حل متفاوتی برای خوابانیدن فرزند خود پیدا می کنید. اما در این میان باید که به فکر جا انداختن الگوی خوابی باشید که با بالا رفتن سن نوزاد مناسب حال شما و همسرتان باشد. از آنجا که در سه یا چهار ماهگی عادات رفتاری نوزاد چه خوب و چه بد در او تثبیت می شوند بهتر است از دو ماهگی برای او محدودیت ها و چهارچوب هایی را اعمال کنید که در خوابیدن در ادامه عمرش نیز موثر باشد.

مبانی خواب

اول از همه این که فرزند شما باید روز را از شب تشخیص دهد. شب ها با نوزادتان بازی نکنید اما در طول روز به تمام خواسته هایش توجه نشان دهید. البته نباید که نوزاد را در اوقاتی از روز که خواب است عمدا بیدار کنید. با آغاز شب و وقت خواب باید که کار شیر دادن و عوض کردن پوشک او را در نور کم انجام دهید و فضایی آرام و ملایم برایش فراهم کنید.

کارهای مربوط به نوزاد را با همسرتان تقسیم کنید. اگر شاغل هستید باید به هر نحوی شده چند ساعت خواب شبانه برای خود فراهم کنید تا روز بعد بتوانید کارایی داشته باشید، اما در تعطیلات بر شماست که کشیک شب را بر عهده بگیرید. حتی اگر نوزادتان از شیر مادر می خورد این تقسیم وظایف می تواند بدین صورت باشد که مثلا یک شب شما شیر مادر دوشیده شده در بطری را به فرزندتان بدهید. یک یا دو شب خواب کامل برای سلامتی شما و همسرتان بسیار مهم است. کار دیگری که می توانید انجام دهید از این قرار است که کارهای شیفت نخست شب را شما انجام دهید و بعد آسوده بخوابید و بگذارید باقی کارها را تا صبح همسرتان انجام دهد.

سعی کنید دیگران هم در کار بچه داری شریک کنید. سعی کنید همیشه برای خود و همسرتان زنگ تفریحی فراهم کنید. شاید در زندگی عادی خود تمایلی به خوابیدن در طول روز نداشته باشید اما در این ماه ها فرصت خوبی به دست می آورید که الگوی خواب خود را عوض کنید و چند ساعتی در روز بخوابید. پدری که استراحت کافی دارد پدر بهتری خواهد بود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «پدر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 2 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...