دانشنامه فرزند

هفته بیست و نهم بارداری
بارداری در هفته بیست و نهم

دانشنامه فرزند: از آن جایی که ممکن است شما زایمان زودرس داشته باشید، هر چند که در اغلب موارد محتمل نیست؛ این هفته زمان مناسبی است که وسایل خود را برای رفتن به بیمارستان آماده کنید. هم چنین بهتر است تصمیم بگیرید چه کسی همراه شما به بیمارستان بیاید که اگر برنامه اول شما عملی نشد، شخص دیگری را جایگزین کنید.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته بیست و نهم

جنین در این هفته تقریبا تمام فضای رحم شما را اشغال می کند. تا این زمان استخوان ها تکامل یافته است، ولی هنوز نرم و قابل انعطاف می باشد. تناسب سر کودک هنوز به خوبی جهت تطبیق با محوطه رحم مشخص نیست. ولی با تطابق های بعدی، سر بیش از پیش در وضعیت نزدیک به بدن قرار می گیرد. بیش از قبل، فشار، لگد زدن و چرخیدن کودک را احساس خواهید کرد. رشد کودک از این هفته به بعد کمتر از یک سانتی متر در هفته است، از این هفته به بعد هفته ای حدود 200 گرم به وزن جنین اضافه می شود. طول قد او بیش از 38 سانتی متر و وزنش حدود 1100 گرم است.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و نهم

هنوز هم ممکن است شما کمی احساس کمر درد و سوزش معده را داشته باشید که علت آن، وزن نوزاد و بزرگ تر شدن شکم تان می باشد. به علت بزرگی و فشار رحم بر روی مثانه، احساس تکرر ادرار خواهید داشت. از این هفته به بعد به علت سنگین تر شدن بدن خود، بیشتر تمایل به نشستن و استراحت پیدا کرده و کمتر تمایلی به دویدن دارید. ممکن است در این هفته مایعی به نام کلستروم یا آغوز از سینه های شما شروع به ترشح کند که این مایع غذای اولیه کودک، پس از تولد می باشد.

باید ها

  • برای جلوگیری از بروز یبوست از غذا های فیبر دار استفاده کنید، مقادیر زیاد آب بنوشید و یک تمرین ورزشی منظم داشته باشید.

نباید ها

  • از خوردن سرخ کردنی و بستنی بپرهیزید.

بیشتر بدانید

ساخت کلستروم در سینه های مادر به طور غیر مستقیم توسط کودک انجام می گیرد. غدد فوق کلیوی در کودک شروع به ساخت هورمون های جنسی مثل استروژن می کنند و به همین دلیل به نظر می رسد که هورمون پرولاکتین که هورمون سازنده شیر در سینه های مادر است، در این هفته تحت تاثیر این هورمون ها تحریک و ترشح می شود.
اگر در وان حمام کنید در این هفته می توانید به خوبی حرکات کودک را زمانی که از یک طرف شکم به طرف دیگر آن می رود ببینید. حرکات مربوط به دست های کودک ملایم تر از حرکات مربوط به پا های او است. اگر تا به حال موفق به دیدن این حرکات نشده اید، می توانید به استخر رفته و در آن جا حتی بهتر از وان (به علت سبک تر شدن بدن در آب) این حرکات را مشاهده کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه سوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 295 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...