دانشنامه فرزند

هفته سی ام بارداری
بارداری در هفته سی ام

دانشنامه فرزند: مردم عادت دارند به زنان باردار داستان های وحشتناکی در رابطه با زایمان تعریف کنند. اگر نمی خواهید در این گونه مباحث منفی شرکت کنید، به آن ها گوشزد کنید که این داستان ها را برای شما تعریف نکنند و یا به آنان بگویید من ترجیح می دهم در این مورد مثبت فکر کنم.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته سی ام

در این هفته تمام پنج حس نوزاد شما کامل شده است. او می تواند بچشد، لمس کند، بشنود و ببیند. او به این ترتیب به تمام چیز هایی که در اطرافش می گذرد، عکس العمل نشان خواهد داد. وضعیت قرار گیری جنین در رحم احتمالا وضعیتی خمیده است، همراه با زانو های خم شده و دست ها و پا هایی که به صورت ضربدر روی هم قرار گرفته اند، چانه کودک نیز بر روی قفسه سینه اش قرار دارد. کودک در این هفته به دنبال تکامل سیستم ریوی، حرکات منظم تنفسی را به تازگی شروع کرده و اگر هنگام بلع مایع آمنیوتیک، مایع به اشتباه وارد ریه او شود، دچار سکسکه خواهد شد. طول قد جنین در این هفته 40 سانتی متر و وزن او حدود 1360 گرم است.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته سی ام

از این هفته به بعد بدن تان بزرگ تر و سنگین تر و بی تناسب تر خواهد شد و به علت فشار رحم ممکن است حس کنید که اعضای داخلی بدن تان به طرف بیرون از بدن فشرده می شوند. پوست شکم شما ممکن است خشک شود و خارش پیدا کند. علامت های صورتی یا قرمز راه راه در نواحی دور سینه ها، قسمت پایین شکم منتهی به ران ها، کپل و بالای بازو ها ظاهر می گردد. این لکه ها معمولا بعد از زایمان با استفاده از کرم برطرف می شوند.

باید ها

  • فراموش نکنید، اگر تابه حال سیگار کشیدن خود را کنار نگذاشته اید این کار را از همین هفته انجام دهید، زیرا کودک شما برای رشد نیاز به اکسیژن دارد و سیگار کشیدن، اکسیژن مورد نیاز او را کاهش می دهد.

  • برای حفظ تناسب بدن صحیح بایستید و بنشینید و هنگام برخاستن از حالت خوابیده به توصیه های بهداشتی که گفته شد عمل کنید.

  • اگر حیوان خانگی دارید، الان به او بیاموزید که به دور از تخت خواب شما، پیشخوان و سیسمونی نوزاد باشد تا احتمالاً به نوزاد شما صدمه نرساند.

نباید ها

  • از صابون های خشک کننده پوست که باعث از بین رفتن چربی های مفید پوست می شوند جداً خودداری کنید.

بیشتر بدانید

بیشتر کودکان در رحم، خود را با وضعیت سر به طرف دهانه رحم مادر سازگار می سازند و در زمان زایمان این گونه کودکان، سر آن ها اولین قسمتی است که از دهانه رحم مادر خارج می شود. در حدود 1.4 درصد از کودکان با وضعیت پا متولد می شوند، یعنی پای کودک در کنار دهانه رحم مادر قرار می گیرد و این کودکان از پا به دنیا می آیند و در موارد نادری نیز به صورت عرضی در رحم مادر قرار می گیرند. البته اگر چنین وضعیت هایی در هفته سی ام بارداری تشخیص داده شوند، ممکن است ظرف شش هفته بعدی توانایی چرخش در رحم مادر را به دست آورده و به وضعیت سر تبدیل شوند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه سوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 361 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...