دانشنامه فرزند

هفته سی و یکم بارداری
بارداری در هفته سی یکم

دانشنامه فرزند: ساک بیمارستان خود را بسته اید؟ اگر نه که بهتر است هر چه زود تر این کار را انجام دهید. از الان بهتر است با مادر، خواهر و یا دوست تان در مورد این که چه کسی می خواهد به همراه شما شب را در بیمارستان بماند صحبت کنید. کار هایی که باید انجام دهید را لیست کرده تا چیزی را از قلم نیاندازید.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته سی یکم

اندام های جنسی به طور کامل تشکیل شده اند. اگر نوزاد شما پسر باشد، بیضه او به درون کیسه های بیضه می افتد و اگر جنین دختر باشد دستگاه تناسلی او کامل خواهد شد. طول قد جنین شما در این هفته به حدود 41 سانتی متر می رسد و میانگین وزنش 1400 گرم می باشد. با چاق تر شدن فرزند تان، زیر پوست کودک به سرعت پر می شود و با این وضعیت چین های پوستی پر شده و پوست کودک نرم تر می شود. از این هفته به بعد ورنیکس (ماده مومی شکل پوشاننده پوست کودک) و مو های کرکی شکل شروع به محو شدن می کنند.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته سی یکم

سینه های شما ممکن است نوعی شیر که کلستروم یا آغوز نامیده می شود ترشح کند. این مسئله ممکن است باعث پیدا شدن لکه هایی روی پیراهن شما بشود. آغوز مایعی بسیار مقوی است که نوزاد شما از آن تغذیه خواهد کرد تا این که چند روز بعد از زایمان شیر واقعی در سینه های شما تشکیل شود. در این زمان ممکن است شما درد بیشتری در ناحیه دور کمر و باسن خود احساس کنید. این پدیده به این علت است که استخوان ها در حال گسترش هستند تا زایمان راحت صورت پذیرد. از طرفی رحم گسترش یافته شما هم کمی روی اعصاب سیاتیک تان که از ناحیه پایین کمر تا ساق پای شما ادامه یافته اند، فشار می آورد و باعث مور مور شدن پیوسته و بی حسی می شوند که به این حالت سیاتیک گفته می شود.

دکتر را خبر کنید: در صورت مشاهده تغییر یا افزایش ترشحات واژن که آبکی، لزج، صورتی یا خونی باشند، هم چنین در صورت مشاهده درد در ناحیه شکم، گرفتگی عضلانی مشابه با دوران قاعدگی، بیشتر از چهار بار انقباض در ساعت، افزایش فشار در ناحیه لگن یا کمردرد فوراً با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.

باید ها

  • فراموش نکنید هیچ گاه زمانی که می توانید بنشینید، سر پا نایستید و هیچ گاه زمانی که می توانید دراز بکشید، ننشینید.

  • اگر سینه های شما خیلی بزرگ و سنگین شده اند، بهتر است از یک لباس زیر جدید و مناسب در طول روز استفاده کنید. باید لباسی انتخاب کنید که در آن احساس راحتی داشته باشید.

  • می توانید از پوشش های نرم و کوچک طبی در لباس زیر تان استفاده کنید تا ترشحاتی را که از سینه شما جاری می شود جذب کند. از این بالشتک ها، هم نوع یک بار مصرف و هم نوع قابل شستشو وجود دارد.

نباید ها

اگر از لنز های طبی استفاده می کنید، سعی کنید ساعت کمتری در طول روز از آن ها استفاده کرده و بیشتر به چشم های تان استراحت دهید.

بیشتر بدانید

احتمال دارد از این هفته به بعد با انجام بیش از اندازه کاری، دچار تنگی نفس شوید و این وضعیتی است که می تواند شما را تا زمان زایمان کودک بی طاقت سازد.
ممکن است در طی این هفته دچار بحرانی خاص شوید، یعنی آن چنان غرق و مجذوب تغییرات بدن خود و حرکات کودک تان شوید که تمایل به کناره گیری و تنهایی در شما ایجاد شود. با داشتن چنین روحیه ای مواظب باشید تا کاری نکنید که همسر تان احساس کند که مجبور به ترک و تنها گذاشتن شما است.
چنان چه تصمیم دارید بعد از زایمان سر کار باز گردید، الان زمان مناسبی است که یک مراقب مناسب یا یک پرستار برای نوزاد خود در نظر بگیرید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه سوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 331 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...