دانشنامه فرزند

شناسایی ابعاد صمیمیت در روابط زناشویی
زن و شوهر

دانشنامه فرزند: اکثر زوج ها دوست دارند با هم احساس نزدیکی کنند و صمیمیت شان با هم به قدری باشد که رابطه شان را خاص و منحصر به فرد می کند، اما صمیمیت دقیقا چیست و چه تعریفی دارد؟

فرهنگ لغت تعاریف مختلفی برای صمیمیت ارائه می دهد از جمله «یک رابطه شخصی نزدیک»، «یک حریم آرام و خصوصی» و «شناختی دقیق که ناشی از ارتباط یا شناخت نزدیک و طولانی باشد». این تعریف ها نشان می دهند که برای بهره مندی از صمیمیت نیازمند قدری تلاش و تعهد هستید. صمیمیت چیزی نیست که خود به خود پیش بیاید بلکه زوج ها باید برای تحقق آن بکوشند. وقتی درباره صمیمیت و حوزه هایی از رابطه تان که قصد بهبود آن ها را دارید فکر می کنید پرداختن به اینکه بیشتر در پی ایجاد چه صمیمیتی هستید می تواند مفید باشد. پنج بعد اصلی صمیمیت در رابطه عبارتند از:

  • صمیمیت احساسی: شباهت در نحوه بیان احساسات تان که ممکن است به معنای گریه سر دادن یا داد و فریاد کردن بر سر مسائل یکسان باشد یا اینکه هر دوی شما نسبت به مسائل احساسی به یک اندازه حساس یا بی خیال باشید.

  • صمیمیت فکری: به معنای در یک سمت و سوی فکری بودن است. اینکه افکار و عقایدتان یکی باشد و قادر به درک طرز فکر یکدیگر باشید.

  • صمیمیت فیزیکی: نزدیک بودن از لحاظ فیزیکی و داشتن ارتباطی معنادار از طریق تماس بدنی با یکدیگر و تجربه لذت های جنسی مختلف.

  • صمیمیت در سرگرمی: توانایی خندیدن، استراحت کردن و تفریح کردن با هم، به دلیل داشتن نیازها و علایق یکسان در مورد فعالیت های تفریحی و غیر ضروری.

  • صمیمیت معنوی: اعتقاد مشترک به چیزی عظیم و پرداختن به آن با علاقه و انگیزه یکسان. این چیز می تواند مذهب، سیاست، مسائل مربوط به محیط زیست، حقوق بشر، حقوق حیوانات و یا حتی بی اعتقادی محض باشد.

با نگاهی به این فهرست فورا می توانید بعضی حوزه ها را که می خواهید در آن ها به هم نزدیک تر باشید تشخیص دهید. شاید بعضی از این حوزه ها، حوزه ای باشند که شما هرگز در آن ها به صورتی که بیان شده صمیمی و نزدیک نبوده اید و حال می خواهید آن ها را بهبود بخشید و شاید در گذشته صمیمی تر بوده اید اما به مرور آن قدر درگیر زندگی شده اید که دیگر نمی توانید برای آن ها وقت بگذارید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «روابط» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...