دانشنامه فرزند

هفته سی و دوم بارداری
بارداری در هفته سی دوم

دانشنامه فرزند: اگر قرار باشد فرزند شما نارس به دنیا بیاید، زمان آن به احتمال زیاد این هفته خواهد بود. این هفته، زمانی است که نوزاد شما رسما «نوزاد کامل» نامیده خواهد شد، اگر چه تا هشت هفته دیگر می تواند در رحم شما بماند. اگر شما هنوز کار می کنید، از مدیر خود بپرسید که آیا می توانید کار خود را در خانه انجام دهید. این کار باعث می شود استرس فیزیکی کمتری را تحمل کنید.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته سی دوم

در طی این هفته و هفته های آخر دوران بارداری، شنوایی کودک ارتباط کاملی را با دنیای بیرون از رحم برقرار می کند. او در طی این مدت با صدا های داخل بدن مادر مثل ضربان قلب، سیستم گوارشی و حرکات خون در میان عروق بند ناف آشنا شده و به آن ها عادت کرده است. در میان صدا های خارجی او به صدای شما در طی مدت رشد در داخل رحم عادت کرده و پس از تولد با شنیدن صدای شما، مادر خود را به سرعت تشخیص می دهد. در این هفته تمام اندام های نوزاد به جز ریه ها در حال کار کردن کامل هستند. مو های پرز مانندی که چند ماه گذشته بدنش را پوشانده بود، شروع به ریزش می کنند. به دلیل رشدی که داشته فضای کمتری برای ضربه و یا لگد زدن دارد، بنابراین کمتر تکان می خورد. نوزاد شما هم اکنون 1700 گرم وزن و 42.5 سانتی متر قد دارد.

هشدار: اگر چه نوزاد شما در رحم کمتر می تواند حرکت نماید، ولی اگر هیچ گونه حرکت، تکان و یا ضربه ای را حداقل در هر دو ساعت یک بار حس نکردید، وضعیت غیر عادی است. نوزاد شما بیشتر از بیست یا سی دقیقه نمی تواند بخوابد.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته سی دوم

در طی این هفته بزرگ شدن اندازه رحم مشکل جدیدی را برای شما ایجاد خواهد کرد. به همراه خم شدن سر کودک به طرف قسمت تحتانی شکم تان پاهای او، زیر دنده های شما می رسد، و تحت این شرایط ممکن است درد تیر کشنده ای در زیر دنده ها حس کنید، به خصوص اگر پای کودک در زیر یکی از دنده ها گیر کند، این درد چند برابر خواهد شد. به علت فشار رحم بر روی اعضای داخلی شکم ممکن است این اعضا کمی جابجا شوند. مشکل بعدی احتباس مایعات در بدن شما است، این وضعیت می تواند منجر به ایجاد واریس ورید های اندام تحتانی، ورم قوزک پا و انگشتان دست ها شود.

نکته: علایم زایمان زودرس؛ پاره شدن کیسه آب، تنگ شدن رحم، درد های شبیه به درد های قاعدگی، فشار در ناحیه لگن خاصره و اسهال می باشند.

باید ها

  • برای رفع درد دنده هایتان باید در تمام ساعات روز با پشت صاف در کلیه وضعیت های نشسته و ایستاده قرار گیرید.

  • مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین و مواد معدنی و هم چنین دارو های ویتامینه تجویز شده توسط پزشک را ادامه دهید.

نباید ها

  • هر گاه حس کردید انگشتر های شما تنگ شده اند، آن ها را از دست خود خارج سازید و از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.

بیشتر بدانید

چشم های جنین به طور معمول آبی است، اما این بدان معنا نیست که آبی رنگ اصلی چشمان اوست. رنگ آبی به آن دلیل است که رنگدانه ها هنوز آماده نیستند. و این کامل شدن بستگی دارد که چشم ها در معرض نور قرار بگیرند. زمانی که کودک به سن دو سالگی می رسد، رنگ چشم هایش کامل می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه سوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 453 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...