دانشنامه فرزند

درمان حرفه ای رابطه زناشویی
مشاوره زناشویی

دانشنامه فرزند: بعضی زوج ها ترجیح می دهند که خود به تنهایی به حل مشکلات رابطه شان بپردازند اما بعضی دیگر فکر می کنند کمک حرفه ای می تواند سودمند باشد. برای بعضی ها چند جلسه با یک درمانگر کار آزموده کافی است تا راهنمایی ها و توصیه های لازم را برای حرکت به جلو کسب کنند. بعضی دیگر درمانی عمیق تر می طلبند.

انتخاب درمان حرفه ای

به خاطر خودتان هم که شده درمان حرفه ای را آخرین راه چاره ندانید، هر چه زودتر کمک بگیرید زودتر می توانید مشکلات را حل کنید و شانس موفقیت تان بیشتر می شود. چنانچه یکی از دلایل زیر درباره شما صادق است با ملاقات یک درمانگر چیزی از دست نخواهید داد. این نوع درمان ممکن است در ابتدا کمی عجیب و غریب و سخت به نظر برسد اما زودتر از آنکه فکرش را می کنید آسان می شود.

  • اختلافات بنیادین در مورد ارزش های اخلاقی، اهداف زندگی یا دیدگاه های تان نسبت به تعهد و وفاداری وجود دارد.

  • بحث های تان به دور باطل می افتد و هیچ گاه به نتیجه نمی رسد.

  • هر بحثی به مشاجره ای تلخ می انجامد که ماحصلش رنجش یکی یا هر دوی شماست.

  • نقطه نظرات و دیدگاه های یکدیگر را درک نمی کنید.

  • با مسائل حساسی مواجه هستید که هر دو نگران بحث کردن درباره آن هایید.

  • از یک سو حس می کنید واقعا نمی توانید برای بهبود اوضاع تلاشی بکنید و از سوی دیگر تحمل رابطه تان در حالت فعلی برای تان ممکن نیست.

  • پیش تر به تنهایی در صدد حل مشکلات برآمده اید و نتیجه ای نگرفته اید.

نحوه عملکرد درمان حرفه ای

میزان تاثیر درمان به میزان علاقه یا حداقل اعتماد شما به درمانگرتان بستگی دارد. اولین کار یک درمانگر این است که کاری کند شما به عنوان یک فرد احساس احترام و ارزش کنید و فضایی امن برای شما فراهم آورد تا بتوانید در آن پیرامون مشکلات رابطه زناشویی تان به بحث بنشینید. درمانگر نمی تواند به هیچ یک از شما بگوید چه باید بکنید اما می تواند به شما کمک کند تا خودتان پاسخ را بیابید.

حضور در جلسات

ایده آل این است که هر دوی شما در جلسات درمان حضور داشته باشید تا درمانگر بتواند ماجرا را از هر دو طرف بشنود و کمک کند تا با هم ارتباط برقرار کنید و راه حل مشکلات خود را بیابید. اما اگر همسرتان نخواهد با شما بیاید درمانگرمی تواند به شما کمک کند به تنهایی مسائل را بررسی کنید ضمن اینکه تشویق تان می کند وقتی به خانه برگشتید با همسرتان درباره آن مسائل به گفتگو بپردازید.

آیا درمان کارساز است؟

هدف درمان همیشه کمک به مراجعان برای کشف و دست یافتن به اهداف شان است، متاسفانه در مورد زوج ها این اهداف گاهی با هم فرق دارند. اگر شما و همسرتان با اهداف خیلی متفاوت به درمانگر مراجعه کنید به احتمال زیاد دست کم یکی از شما احساس خواهد کرد درمان ناموفق بوده است اما اگر با یک برنامه مشترک و هدف یکسان بروید معمولا درمان به شما کمک می کند تا سریع تر و آسان تر به موفقیت برسید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «روابط» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...