دانشنامه فرزند

هفته سی و سوم بارداری
بارداری در هفته سی سوم

دانشنامه فرزند: چشم های نوزاد شما حساس می شوند و شاید فرزند تان هنگام خواب در رحم، احتیاج داشته باشد چشم هایش را ببندد. نوزاد شما در حال گذراندن دوران خواب و بیداری است. خیلی عادی است وقتی از خواب بیدار می شود، لگد محکمی به شما بزند. در این مرحله، نوزاد می بایستی پشتک بزند تا سرش، رو به روی رحم قرار گیرد، به همین دلیل است که شما احساس می کنید به رحم شما ضربه وارد می شود.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته سی سوم

بدن کودک در این هفته به طور کامل شکل می گیرد، ولی هنوز هم اندامش ظریف و باریک است. تناسب بدن کودک به مقدار زیاد همان حالتی است که در زمان تولد انتظارش را خواهید داشت. اگر فرزند تان در این هفته متولد شود، شانس بالایی را برای زنده ماندن خواهد داشت. البته بعد از تولد، حتماً نیاز به قرار گرفتن در دستگاه انکوباتور (دستگاه نگهدارنده کودکان نارس یا مبتلا به بیماری های خاص) دارد، زیرا چربی زیر پوستی اش هنوز کم است. کودک دیگر قادر است به خوبی در رحم خوابیده و سپس از خواب بلند شود. حرکات کودک در این هفته با قدرت زیادی همراه بوده و ممکن است کاملا دردناک باشد، به خصوص زمانی که پای کودک در زیر دنده شما گیر کند. با گذشت هفته ها فضای خالی اطراف جنین در رحم، کمتر و کمتر می شود. او هم اکنون حدود کمی بیشتر از 1800 گرم وزن و 43 سانتی متر قد دارد.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته سی سوم

در این دوران، احتمال دارد شما مشکل به خواب رفتن داشته باشید. شاید هم کمی از بی خوابی رنج ببرید، چون با عارضه هایی مانند درد در ساق پا، سوزش معده و تکرر ادرار رو به رو خواهید بود. اگر خواب های آشفته می بینید بهتر است نگران نباشید. حجم رحم در این هفته 500 برابر حالت طبیعی است. کم خونی فیزیولوژیک به علت افزایش گلبول های قرمز بر طرف می شود.

باید ها

  • اگر سوزش معده به مشکلی برای شما مبدل شده است، سعی کنید شام خود را یک ساعت زودتر میل نمایید.

نباید ها

  • در این هفته بهتر است بیشتر استراحت کنید و از انجام فعالیت هایی که باعث خستگی شما می شوند خودداری کنید.

بیشتر بدانید

همه لباس هایی که برای کودک خود خریده و یا هدیه گرفته اید بشویید. شما باید هر چیزی را که با پوست لطیف فرزند تان قرار است در تماس باشد، بشویید تا هرگونه ماده محرک که ممکن است در تار و پود آن موجود باشد از بین برود. ملایم ترین شوینده ها که برای این کار مناسب هستند عبارت اند از پودر های صابون و شوینده های مخصوص کودکان، شوینده هایی که غیر حساسیت زا هستند و شوینده هایی که روی آن ها «مخصوص پوست های حساس» نوشته شده است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه سوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 370 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...