دانشنامه فرزند

درک اهمیت خودباوری مثبت
زن شوهر

دانشنامه فرزند: داشتن احساسی خوب نسبت به خود همه حوزه های زندگی را تحت الشعاع قرار می دهد. کاری می کند دنیا روشن تر و خوش بینانه تر به نظر آید و برخورد با مشکلات و غلبه بر آن ها آسان تر شود. این خلق و خوی شاد نه تنها زندگی را لذت بخش تر می کند بلکه رابطه را نیز بهبود می بخشد.

خودباوری مثبت به همسرباوری مثبت می انجامد، چون همسران در این حالت خود را لایق عشق می بینند، پس هم از دریافت عشق از سوی همسر خود خاطر جمع هستند و هم منابع ابراز عشق متقابل را در اختیار دارند. احساس شما مستقیم و غیر مستقیم بر همسرتان تاثیر دارد. حال و احوال آدم ها تا حد زیادی مسری است، بنابراین وقتی یکی شاد است دیگری هم به احتمال زیاد احساس شادی می کند. در یک رابطه خوب، یک همسر سعی می کند همسرش را شاد نگه دارد و در دشواری ها یار و پشتیبان او باشد، اما اگر ریشه مشکل ضعف خودباوری در شما باشد باعث می گردد همسرتان احساس عجز و ناتوانی کند چون هر کاری کند و هر چه بگوید بی فایده است.

پیام های منفی از سوی دیگران و تجربه های منفی به ذهنیت شما از خودتان آسیب می زنند. وقتی دچار ضعف خودباوری باشید به جای فکر کردن به چیزهای خوب حال حاضر بیشتر وقت خود را به فکر کردن درباره آن پیام ها و تجربه های منفی می گذرانید. کسی که ضعف خودباوری دارد حس می کند در گذشته گیر افتاده است و وقتی یکی از دو طرف مدام به عقب نگاه می کند هیچ رابطه ای نمی تواند به جلو حرکت کند.

کسی که ضعف خودباوری دارد بیشتر به همسر خود احساس وابستگی می کند، او به همسرش تکیه می کند تا در مورد خود احساس خوبی داشته باشد. اگر فرد حس کند لیاقت عشق را ندارد ممکن است ناخودآگاه همسرش را موظف بداند که مدام به او ثابت کند دوستش دارد. اما از آنجا که مشکل درون خود اوست و نه در رابطه اش، همسرش هیچ وقت نمی تواند حال او را بهتر کند. پس ممکن است او هر روز آزرده تر شود چون نیازهایش پاسخ داده نمی شوند. از طرفی همسر وی که از لحاظ خودباوری مشکلی ندارد ممکن است احساس خلا و درماندگی کند و از بیان نیازهای خود ناتوان شود.

ضعف خودباوری اغلب با اعتماد به نفس پایین همراه است که ممکن است به تصمیم های بدی در رابطه زناشویی منجر شود. وقتی خودباوری زیاد باشد تصمیم های شما بر این اساس خواهد بود که به شادی و لذت بیانجامد نه اینکه درد ناشی از ضعف خودباوری را تسکین دهد. کسی که ضعف خودباوری دارد ممکن است خود را پایبند رابطه ای کند که خالی از کامیابی و شادی است و حتی با اجحاف و سوء استفاده همراه است، چون فکر می کند مستحق چنین رابطه ای است یا هرگز نمی تواند مورد بهتری را پیدا کند. وقتی خودباوری تان زیاد باشد باور دارید که دلیل زندگی با همسرتان این است که از بودن با او لذت می برید و او به زندگی تان معنا می بخشد نه اینکه به او وابسته اید تا کمک کند احساس کنید آدم با ارزشی هستید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «روابط» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...