دانشنامه فرزند

دلایل ضعف خودباوری
ضعف خودباوری

دانشنامه فرزند: خودباوری مثبت برای ساختن یک رابطه موفق ضروری است. وقتی علی رغم کاستی های تان نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید می توانید مطمئن باشید همسرتان هم عاشق شماست. باید بدانید خودباوری سرمایه ای ثابت نیست، احساس شما نسبت به خودتان در طول زندگی تغییر می کند، وقایع گوناگون زندگی بر شما تاثیر می گذارند.

اگر دریافتید که خودباوری تان ضعیف است باید بفهمید چرا تا بتوانید دلایل ریشه ای این مشکل را به چالش بکشید. نگاهی به دلایل زیر برای ضعف خودباوری بیندازید و ببینید کدام یک به نظرتان آشنا می آیند:

  • پیام های دوران کودکی: اگر کسانی که بزرگ تان کرده اند در کودکی به شما گفته باشند باهوش، زیبا، باعرضه، مهربان، با محبت، صمیمی و در کل فوق العاده هستید به احتمال قوی از خودباوری مثبت برخوردارید، اما اگر از آنچه دیگران گفته اند پیام های منفی دریافت کرده باشید شاید اکنون دیدگاه تان کاملا متفاوت باشد. کودکان از برخورد پدر و مادرشان به میزان دوست داشتنی بودن خود پی می برند.

  • رابطه های گذشته: حتی اگر در کودکی پیام های مثبت دریافت کرده باشید، داشتن تجربه ای منفی در روابط گذشته می تواند به خودباوری شما صدمه بزند. اگر همسری داشته اید که سوء استفاده گر یا بی وفا بوده ممکن است برای تان سخت باشد باور کنید این مسئله تقصیر او بوده است نه شما.

  • تجربه های زندگی: هر چیزی ممکن است به خودباوری شما آسیب بزند مثلا مسائل مالی، مشکلات شغلی، بیکار شدن، عقیم بودن، مشکل داشتن با فرزندان و خانواده و دوستان. هر موقعیتی که حس احاطه داشتن بر زندگی را در شما به چالش بکشد و یا به احساس شک به خود یا عدم امنیت منجر شود می تواند زخمی بر جای بگذارد.

  • شخصیت: بعضی ها با خودباوری قوی تری نسبت به دیگران به دنیا آمده اند. شاید شما در مورد شخصیت خود حق انتخاب چندانی نداشته باشید اما می توانید نهایت سعی خود را بکنید تا از توانایی ذاتی خود بهترین بهره را ببرید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «روابط» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...