دانشنامه فرزند

هفته سی و چهارم بارداری
بارداری در هفته سی چهارم

دانشنامه فرزند: این هفته زمانی است که شما باید یک برنامه برای تولد نوزاد تان تنظیم نمایید و به اتفاق پزشک تان در رابطه با کاهش درد به هنگام زایمان و ترجیح می دهید چه روشی را به کار ببرید، تصمیم بگیرید. جهت تقویت بدن برای زایمان، آماده شدن و در مورد انجام تمرینات لازم، با پزشک خود مشورت کنید.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته سی چهارم

طول نوزاد شما تقریبا 45.7 سانتی متر و وزن او حدود 2150 گرم می باشد. در طول این هفته ورنیکس، ماده سفید رنگی که یک نوع پوشش مومی برای محافظت پوست می باشد، شروع به ضخیم تر شدن می کند. به هنگام زایمان، کودک شما آغشته به این ماده به دنیا می آید. او مخصوصا در ناحیه زیر بغل، پشت گوش ها و اطراف کشاله ران، آغشته به این ماده است. پوست کودک کم کم به رنگ صورتی در می آید، و از این هفته به بعد قادر به تشخیص کامل روشنایی از تاریکی است، حتی می تواند چشمک بزند. ریه های او در این هفته به بلوغ کامل می رسند.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته سی چهارم

ممکن است در این زمان احساس سبکی بیشتری نسبت به روز های اخیر بنمایید. این پدیده؛ افتادن، سبک شدن و یا جفت شدن نامیده می شود. سبکی شما به این دلیل است که نوزاد در ناحیه پایینی لگن خاصره مستقر می شود. ممکن است اثر خفیفی از خون و یا ترشحات بیش از حد غلیظی را از مهبل شاهد باشید. این ها نشانه این است که در پوش مخاطی شما به پایین افتاده است. این در پوش، گردن رحم شما را در طول حاملگی می گیرد تا رحم شما از آسیب باکتری ها مصون بماند. خیلی از خانم ها این حفاظ را دو هفته قبل از زایمان از دست می دهند. از این هفته به بعد انقباضات مربوط به زایمان برای شما شروع می شود. این انقباضات اغلب بدون درد هستند، ولی گاه ممکن است درد های خفیف و ضربه مانندی را در شما ایجاد کنند.

دکتر را خبر کنید: اگر زمانی انقباضات زایمان در طی این هفته در شما پایدار ماند و یا دردناک شد و درصورت دفع هر نوع مایع از مهبل فورا با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.

باید ها

  • از فعالیت خود بکاهید و برای روز زایمان انرژی ذخیره کنید. اگر باید مدت زمان زیادی را روی پا های خود بایستید، از کمربند حاملگی استفاده کنید؛ زیرا از شکم شما محافظت کرده و بخشی از وزن را در بقیه بدن پخش می کند.

نباید ها

  • اگر به مدت طولانی نشسته یا خوابیده اید، به سرعت از جای خود بلند نشوید، زیرا ممکن است خون در پا های شما جمع شده باشد که در نتیجه فشار خون شما (برای چند لحظه) افت می کند و ممکن است در هنگام بلند شدن احساس سرگیجه داشته باشید.

بیشتر بدانید

شما ممکن است برآمدگی ها یا تاول هایی را بر روی شکم خود مشاهده کنید که همراه با احساس خارش باشد. بروز این تاول ها ممکن است تا باسن یا کشاله ران هم امتداد پیدا کند. این عارضه معمولا بی خطر بوده و بثورات و کهیر های خارش دار دوران بارداری نامیده می شود. اما به هر حال در صورت مشاهده این موارد از پزشک خود بخواهید شما را معاینه کند تا از سلامت شما مطمئن شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه سوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 314 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...