دانشنامه فرزند

هفته سی و هشتم بارداری
بارداری در هفته سی هشتم

دانشنامه فرزند: اگر نوزاد شما تا به حال به دنیا نیامده باشد، احتمالا از این که جای گرم و نرمی پیدا کرده، خیلی راضی است. چند روز قبل از تولد، ممکن است حس خانه داری شما قوی شود و دست از نظافت کردن بر ندارید، این حس که همه چیز باید سر جای خود قرار بگیرد امری کاملا طبیعی است.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته سی هشتم

مو های کرکی شکل پوشاننده بدن کودک تا هفته دیگر محو می شوند، البته مقداری از این مو بر روی شانه ها و چین های بدن باقی می مانند. اگر فرزند شما پسر باشد احتمالا در این هفته بیضه های او در داخل کیسه بیضه قرار می گیرند و اگر کودک در این زمان متولد شود هر دو بیضه او در جای طبیعی خود قرار دارند، ولی حدود یک درصد از نوزادان پسر و 10 درصد از نوزادان پسر نارس، دچار عدم نزول بیضه در کیسه بیضه خواهند شد. اگر بیضه از محوطه شکم نزول نکرده و داخل کیسه بیضه نشود، در آینده کودک ممکن است دچار عقیمی و سرطان بیضه شود. بنابراین پزشک باید نوزادان پسر را در هنگام متولد به طور کامل معاینه کنند. اندازه فرزند تان در این زمان 49.5 سانتی متر و وزن او حدود 3100 گرم است.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته سی هشتم

اندازه رحم در این هفته نسبت به هفته های قبل بزرگ تر بوده و احتمال دارد تحمل شما در طی این هفته کاهش محسوسی پیدا کند. در طی این هفته ممکن است متوجه درد های تیر کشنده ای در کشاله ران و یا پشت ساق پاها شوید. وجود این درد ها احتمال دارد نشانه ورود سر کودک به لگن و یا حرکت او بر روی عضلات کف لگن باشد، البته گاه قرار گیری سر کودک روی عصب لگنی نیز چنین حالتی را ایجاد می کند. از این هفته به بعد حرکات کودک کمتر می شود.

باید ها

  • در این زمان باید مقالات مربوط به مراقبت از نوزاد را مطالعه کرده باشید تا پس از به دنیا آمدن فرزند تان دستپاچه نشوید.

نباید ها

  • هر چند که حس خانه داری شما می گوید، نظافت کن، نقاشی کن و یا حتی نوسازی و ابداع کن ولی خوب است که از کار های خسته کننده و سنگین بپرهیزید و هرگز خود را در معرض دود گاز ها و مواد شیمیایی و رنگ ها قرار ندهید.

بیشتر بدانید

گاه بعضی زنان در اواخر این دوران از داشتن کودک ممکن است احساس افسردگی و ناتوانی کنند. ولی بدانید چنین حسی ناشی از تغییرات هورمونی بدن شما بوده و فرزند، نعمتی برای شیرین تر کردن زندگی شما می باشد.

اگر نوزاد شما رغبتی به بیرون آمدن نشان ندهد، احتمالا پزشک شما عمل سزارین را انتخاب خواهد کرد. عمل سزارین معمولا در مواردی که نوزاد به طرز نامناسبی در رحم قرار می گیرد و یا برای خانم هایی که چند قلو حمل می کنند، توصیه می شود. چنان چه جفت راه خروج نوزاد شما را هم بسته باشد، یا مشکلاتی مانند فشار خون بالا داشته باشید، سزارین به شما توصیه خواهد شد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه سوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 322 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...