دانشنامه فرزند

هفته سی و نهم بارداری
بارداری در هفته سی نهم

دانشنامه فرزند: چیزی به زایمان شما نمانده است. اگر تا کنون وضع حمل نکرده اید نگران نباشید. در این هفته تا جایی که می توانید استراحت کنید. در صورتی که هر گونه علایم غیر طبیعی را مشاهده کردید، در هر ساعت از شبانه روز، پزشک خود را خبر کنید.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته سی نهم

نوزادانی که تا سی و نه هفته در رحم می مانند، معمولا بیش از 3200 گرم وزن دارند و طول آن ها به 50.8 سانتی متر می رسد. روده های کودک این هفته پر از مواد دفعی است که این مواد به رنگ سبز تیره و چسبناک هستند. ترکیبات داخلی این مواد رنگدانه های مختلف (بیلی روبین)، مو های کرکی، مواد مترشحه از غدد دستگاه گوارش و سلول های دفعی دیواره روده کودک است. در طی دو هفته اول بعد از تولد، کودک این مدفوع اولیه را دفع می کند. البته گاه به علت فشردگی دستگاه گوارش طی زایمان ممکن است این مدفوع از او دفع شود، بنابراین با دیدن مایعی غلیظ و سبز رنگ در زمان زایمان شوکه نشوید.

نکات فنی: اولین مدفوع کودک مکونیوم نامیده می شود.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته سی نهم

شما ممکن است در هفته سی و نه یا بعد از آن وضع حمل نمایید. فقط پنج درصد از خانم ها سر وقت وضع حمل می کنند. در این هفته ممکن است حس کنید که انرژی خود را به طور کامل از دست داده اید و میل به خواب و استراحت در شما افزایش می یابد. با داشتن چنین میلی حتماً استراحت کنید.

باید ها

  • اگر نوزاد شما وقت بیشتری برای بیرون آمدن می طلبد، بهتر است کاری کنید که زمان، راحت تر برای تان سپری شود.

  • سبک غذا بخورید و خیلی استراحت کنید. هر روز حداقل 20 دقیقه پیاده روی نمایید تا خود تان را متناسب نگاه دارید و کمر درد را به حداقل برسانید.

نباید ها

  • بسیاری از خانم ها طوری بار آمده اند که می خواهند به عنوان آدم های مستقل، همه کار ها را خودشان انجام دهند. حال زمان خوبی است که کمی از این حالت استقلال خود بکاهید و از کمک دیگران استفاده کنید. اجازه دهید بقیه برای شما آشپزی کنند، کار های لباس شویی را برای تان انجام دهند و حتی چیزی را از روی زمین برای تان بردارند.

بیشتر بدانید

پستان های شما بزرگ تر از قبل شده اند و احتمالا اندازه آن ها در دوران شیردهی کمی بزرگ تر خواهد شد. اگر دستمال یا پد مخصوص دوران شیردهی را درون لباس زیر خود قرار دهید به شما کمک خواهد کرد تا از ترشح شیر و کثیف شدن لباس های تان جلوگیری کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه سوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 204 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...