دانشنامه فرزند

مراحل عاشقی
مراحل عاشقی

دانشنامه فرزند: اکثر رابطه ها سه فاز بسیار متفاوت را تجربه می کنند: شهوت، کشش و وابستگی. ماحصل آمیزش این سه با هم چیزی می شود که عموما آن را «عشق» می نامند. البته همه رابطه ها این مراحل را تجربه نمی کنند اما اگر رابطه زناشویی طولانی مدت داشته باشید به احتمال زیاد هر سه فاز را تجربه کرده اید.

شهوت

این اولین مرحله از عشق است، تحت تاثیر هورمون مردانه تستسترون و هورمون زنانه استروژن احساسی قوی در شما ایجاد می شود که شما را به سمت فردی که توجه تان را به خود جلب کرده می کشاند. این جاذبه حیوانی خالص است که شما را تکان می دهد و به خود می آورد که البته به آن جاذبه جنسی هم می گویند. شهوت اصلا تبعیض قائل نمی شود، برایش مهم نیست طرف که باشد فقط باید پتانسیل خوبی برای جفت شدن داشته باشد. شهوت بدون دو فاز دیگر تنها می تواند برآورنده نیازی جسمی باشد و دیگر هیچ.

کشش

این وقتی است که برای اولین بار حس می کنید عاشق شده اید. هنوز هورمون های جنسی تستسترون و استروژن با قدرت کامل فعال هستند اما حالا دوپامین، سروتونین و فنیل اتیلامین هم به آن ها افزوده شده اند. دوپامین هورمون لذت جوی شماست. سروتونین هورمون خنک کننده شماست که آرام و تحت کنترل نگه تان می دارد. متاسفانه سطح سروتونین پایین می آید و شما نمی توانید لذت دوپامین را در حد لزوم نگه دارید و جذب رفتارهای تحریک آمیز افراطی می شوید.

این تاثیرات شیمیایی بی نظیر چشم شما را به همه دنیا می بندد و شما را روی جفت گیری با عشق تازه یافته تان متمرکز می کند. این دوره ای آتشین و پرشور اما گذراست. نتایج پژوهش ها متفاوتند اما بیشتر افراد توافق دارند که فاز کشش پس از دو تا سه سال از آغاز رابطه زناشویی تا حد قابل ملاحظه ای کم رنگ می شود.

وابستگی

شهوت کار خود را کرده و نیاز جنسی را در شما بیدار نموده است، کشش شما را به سمت همسرتان سوق داده و به جفت گیری تشویق تان کرده است، حال وابستگی از راه می رسد تا شما را به یکدیگر پیوند دهد. اکنون دوپامین و سروتونین متعادل تر شده و پی ای ای کم کم دارد ضعیف تر می شود اما در این میان اکسیتوسین و وازوپرسین از راه می رسند. اکسیتوسین هورمون پیوند دهنده در طبیعت است که در مادران شیرده بیش از همه مشهود است اما وقتی زن و شوهر ارتباط جسمی دارند هم از آن هورمون تولید می شود. وازوپرسین مرزهای جنسی شما را محدود می کند و کمک می کند علی رغم وسوسه های خارجی به همسرتان وفادار بمانید. این هورمون ها تاریخ انقضا ندارند و تا وقتی بخواهید از آن شما هستند هر چند گاهی اوقات شاید لازم باشد تقویت شوند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «روابط» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...