دانشنامه فرزند

شکل گیری دیدگاه جنسی
زن و شوهر

دانشنامه فرزند: وقتی رابطه زناشویی را آغاز می کنید پیام های خودآگاه و ناخودآگاهی درباره رابطه جنسی با خود می آورید. اگر پیام هایی که در گذشته درباره رابطه جنسی دریافت کرده اید مانع می شوند تعاملات جنسی دلخواه تان را داشته باشید، اکنون وقت آن است که از شرشان خلاص شوید.

هر کسی درباره بعد جنسی خود و چگونگی رابطه جنسی دیدگاهی منحصر به فرد دارد. این دیدگاه از ابتدای کودکی شروع به شکل گیری می کند و همراه با رشد فرد، رشد می کند و تکامل می یابد:

  • دوران کودکی: اولین باری که کنجکاوانه به شلوارتان دست زدید یا تصمیم گرفتید آن را در بیاورید واکنش پدر و مادرتان بر دید شما نسبت به مسائل جنسی تاثیرگذار بود. والدین از طریق آنچه می گویند و آنچه نمی گویند می توانند بسیار تاثیرگذار باشند. دیدگاه شما اغلب حتی پیش از آنکه بدانید رابطه جنسی چیست از طریق برخورد والدین تان شکل می گیرد: ایرادی ندارد، طبیعی است، خصوصی است، زشت و بی ادبی است و یا حتی غلط است.

  • دوران بلوغ: اگر خانواده بلوغ تان را جشن گرفته باشند به احتمال قوی بدن خود را بیشتر قبول دارید اما اگر کاری کرده باشند که خجالت بکشید احتمالا در مورد مسائل جنسی بیشتر خجالتی و کم رو شده اید. اگر تغییرات جسمی تان همزمان با هم سن و سالان تان رخ داده باشد این تغییرات برای تان به منزله بخشی طبیعی از رشد بوده اند اما اگر تغییرات جسمی خیلی دیر یا خیلی زود به سراغ تان آمده باشند احتمال دارد احساساتی مانند شک و اضطراب در شما شکل گرفته باشند.

  • اولین تجربیات جنسی: برای بعضی ها اولین تجربه های زندگی زناشویی خاطره ای شیرین بر جای گذاشته است. اما برای بعضی دیگر این خاطرات نامطبوع و چه بسا تکان دهنده هستند. برای بعضی ها این تجربیات ایجاد ترس و شک درباره قدرت جذب و کارایی شان می شود.

  • دین و فرهنگ: آن هایی که در محیطی با سخت گیری های مذهبی یا فرهنگی بزرگ شده اند تحت تاثیر پیام های جنسی مربوط به آموزه ها قرار می گیرند. البته ممکن است شما از اعتقادات عمیق مذهبی یا میراث فرهنگی قوی برخوردار باشید و رابطه جنسی فوق العاده و سرشار از لذتی هم با همسر خود داشته باشید. مادامی که شما و همسرتان بر سر مسائل جنسی توافق دارید دلیلی ندارد که از این رابطه لذت نبرید ولی اگر آن پیام ها تاثیری منفی روی شما گذاشته باشند باید بی خیال شوید و پیام های مثبتی را جایگزین آن ها کنید که متناسب با ارزش هایی هستند که امروز به آن ها اعتقاد دارید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «روابط» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...