دانشنامه فرزند

تست های بارداری

دانشنامه فرزند: دو هفته پس از لقاح، جنین در حالی که به اندازه نوک مداد است؛ به دیواره رحم می چسبد و جفت تشکیل می شود. جفت، سبب آزاد شدن هورمون بارداری می گردد. هورمون بارداری، وارد جریان خون و ادرار شما می شود و باعث مثبت شدن نتیجه آزمایشات بارداری شما می گردد.

آزمایش ادرار

این آزمایش را می توانید در منزل به سادگی انجام دهید. تنها کافیست به داروخانه رفته و یک تست بارداری خانگی تهیه نمایید. از زمانی که قاعدگی متوقف شده و یا حدود دو هفته پس از بارداری می توانید این آزمایش را انجام دهید. بهترین زمان برای انجام آزمایش، بر روی اولین نمونه ادرار صبحگاهی است، زیرا در این زمان هورمون بارداری بیشتر از سایر اوقات می باشد. اگر چه این کیت ها دقت آزمایش های آزمایشگاهی را ندارند، ولی در برخی موارد به سرعت نتیجه مثبت را نشان می دهند.

نکته: آزمایش توسط تست های بارداری خانگی روش مطمئنی نیست، اگر جواب منفی را به شما نشان داد، اما هنوز فکر می کنید باردارید؛ بهتر است راه های دیگر را امتحان کنید و یا با پزشک خود مشورت نمایید.

آزمایش ادرار را در آزمایشگاه نیز می توان انجام داد. ممکن است پزشک تصمیم بگیرد آزمایش ادراری مشابه با آن چه در منزل انجام داده اید برای مشخص شدن بارداری شما تجویز نماید و یا می توانید خود تان به آزمایشگاه رفته و درخواست آزمایش ادرار کنید.

آزمایش خون

این آزمایش حتی در هفته اول بارداری بعد از لقاح نیز می تواند حاملگی شما را تایید کند و از دقت بالایی برخوردار است. آزمایش خون نه تنها می تواند مثبت یا منفی بودن نتیجه را به شما اعلام کند بلکه میزان هورمون بارداری موجود در خون را نیز مشخص می کند. اکثر پزشکان قبل از شروع به مراقبت های دوران بارداری، از آزمایش خون استفاده می نمایند. این آزمایش حتی اگر تست بارداری خانگی شما منفی باشد، می تواند بارداری شما را تایید کند و صد درصد صحیح می باشد.

نکته: جهت انجام آزمایش خون بارداری، نیازی به ناشتا بودن نمی باشد.

سونوگرافی

این دستگاه با استفاده از امواج صوتی، تصویری از رحم و جنین درونش ایجاد می کند. معاینات از این طریق بدون اشعه است و برای شما و فرزند تان بی خطر می باشد. سونوگرافی ممکن است به صورت مهبلی انجام گیرد، به این معنا که سوند مخصوص سونوگرافی به داخل مهبل فرستاده می شود و به جنین نزدیک می گردد و به همین دلیل تصویر واضح تری نسبت به سونوگرافی هایی که از روی شکم انجام می شود به دست می آید. این روش از هفته چهارم بارداری می تواند، بارداری شما را تایید نماید.

معاینه بالینی

شما می توانید با مراجعه به پزشک و هم چنین یک معاینه داخلی توسط وی بارداری خود را تایید نمایید. این معاینه می تواند اولین معاینه بارداری شما نیز باشد و به جز تایید بارداری، موارد دیگری نیز مورد بررسی قرار گیرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد معاینات بارداری به مقالات مرتبط با این موضوع در سایت فرزند مراجعه کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «فکر می کنم باردارم!» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 155 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...