دانشنامه فرزند

توصیه هایی برای کاهش بیماری صبحگاهی

دانشنامه فرزند: تهوع صبحگاهی بیماری است که در سه ماهه اول بارداری برای سه چهارم زنان باردار اتفاق می افتد، در بعضی ها شدید و مشکل ساز است و برای بعضی دیگر تنها آزار دهنده است. علت این بیماری به طور قطع مشخص نمی باشد. متخصصین، هورمون بارداری را متهم می دانند. به هر حال شما می توانید با انجام کارهایی، این حالت را کاهش دهید. پیشنهاداتی که در این مقاله آمده توسط بعضی متخصصین و ماما ها توصیه شده است.

رژیم غذایی

تعداد وعده و میان وعده های غذایی خود را در طول روز بیشتر کنید، تا معده شما هرگز خالی نماند. برخی مطالعات نشان می دهد غذاهایی که پروتئین بالایی دارند حالت تهوع را کاهش می دهند؛ در هر صورت هر آن چه میل می کنید به آرامی بخورید. مقداری تنقلات ساده، مانند کراکر یا ترد، در تخت خود داشته باشید و در هنگام بیدار شدن در صبحگاه در همان رختخواب میل نمایید و بعد از آن حدود 20 الی 30 دقیقه، قبل از بلند شدن از تخت، استراحت نمایید، هنگام بلند شدن از رختخواب به آرامی این کار را انجام دهید. اگر در رژیم غذایی متعادل خود غذایی وجود دارد که حال شما را بد می کند، آن را با غذایی که میل بیشتری به خوردن آن ها دارید جایگزین کنید. خوردن غذا های سرد و یا غذا هایی که دمای آن ها به اندازه درجه حرارت اتاق رسیده است، می تواند برای شما مفید تر باشد.
غذا های گرم بوی قوی تری دارند و احتمال این که بوی غذایی برای شما آزار دهنده باشد، زیاد است. هم چنین از خوردن غذا های چرب که هضم آن ها دشوار تر است و غذا های تند، اسیدی و سرخ شده که سیستم گوارش شما را تحریک می کند، اجتناب کنید. نان تست شده خشک، چیز های شور، بیسکویت با سبوس گندم، سیب زمینی و خوراکی های بی بو و کربو هیدرات ها که هضم شان آسان تر است بخورید. از خوردن نوشیدنی های گاز دار خود داری نمایید. در صورتی که سر کشیدن مایعات ناراحت کننده است، از نی استفاده کنید. حدود 1.5 لیتر در روز مایعات میل نمایید.

راهنمایی: مصرف زنجبیل به هر صورتی برای شما مفید است. می توانید از زنجبیل تازه رنده شده برای خود چای دم کنید و یا شربت درست کنید. شیرینی های زنجبیلی نیز توصیه می گردد. چای نعناع یا آب نبات نعنایی را نیز امتحان کنید. در صورتی که از جمع شدن بزاق در دهان تان ناراحت می شوید، آب نبات های لیمویی مناسب است. نوشیدن یک فنجان شیر و عسل شب ها قبل از خواب می تواند مفید باشد.

بو و عطر

از مکان هایی با بوی عطر سنگین، مانند مغازه های عطر فروشی، تاکسی های بد بو، طویله و آشپزخانه هایی که در حال آشپزی در آن ها می باشند پرهیز کنید. تنفس هوای تازه، پیاده روی در محیط های تمیز و یا باز کردن پنجره اتاق تان، می تواند حالت تهوع شما را تسکین دهد. برخی از زنان، با بو هایی مانند نعناع، لیمو و یا نارنج، حال بهتری پیدا می کنند؛ اگر شما جز این دسته می باشید، می توانید اسانس این بو ها را تهیه نمایید. این اسانس ها عطر قوی ای دارند، پس تنها یک یا دو قطره از آن ها استفاده کنید.

ویتامین ها

ویتامین های بارداری را همراه با غذا یا درست قبل از خواب بخورید. می توانید از پزشک تان بخواهید دوز آهن ویتامین های شما را کم کند یا ویتامین های بدون آهن برای شما تجویز نماید، این ماده معدنی ممکن است معده را اذیت کند. اگر هم چنان با ویتامین های تان مشکل دارید، از پزشک تان بخواهید مدتی آن ها را قطع کند.

مچ بند های رگ فشاری

مچ بند های رگ فشاری، که در داروخانه ها به فروش می رسند، می توانند تهوع شما را کاهش دهند. این دستگاه ساده و ارزان قیمت، برای حالت تهوع در سفر های دریایی طراحی شده است و ممکن است به بیماری صبحگاهی شما نیز کمک کند.

خواب و تفریح

اگر خسته هستید استراحت کنید. خسته بودن شما نشانه احساس نیاز بدن تان به استراحت است. چرت زدن، تماشای یک فیلم و یا ملاقات یک دوست می تواند، استرس شما را از بین ببرد و آرام تان کند. در هنگام خواب از دو بالش استفاده نمایید.

دیگر توصیه ها

بعد از خوردن هر وعده غذایی مسواک بزنید. اگر مسواک زدن حال شما را بد می کند، شاید تغییر در نوع خمیر دندان تان موثر باشد. یبوست، موجب تهوع می شود، برای رفع یبوست به مقالات پیرامون این موضوع در سایت فرزند مراجعه نمایید. از لباس های بدون کمر بند استفاده کنید. در لحظه ای که دچار حالت تهوع شده اید، روی یک صندلی بنشینید و کمر خود را خم کرده به طوری که سر تان در بین پا ها قرار گیرد. این وضع می تواند حالت تهوع را رفع سازد.

تصویر زنی که بر روی یک صندلی نشسته و کمر خم به طوری که سر در بین پا ها قرار گیرد

دکتر را خبر کنید: اگر این راه کار ها برای شما بی اثر است و یا دچار استفراغ بد خیم بارداری شده اید؛ با پزشک خود در مورد درمان دارویی صحبت کنید. مقالات دیگر سایت فرزند در این رابطه می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بارداری در سه فصل» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...