دانشنامه فرزند

خون ریزی لثه ها: علل و نگرانی ها

دانشنامه فرزند: در گذشته می گفتند: «برای هر بچه یک دندان از بین می رود.» اگر چه تحقیقات جدید این موضوع را خرافه می داند، ولی عده زیادی از خانم ها از پوسیدگی دندان رنج می برند و به همین دلیل دندان ها، در ابتدای بارداری باید توسط دندان پزشک، معاینه گردند. خون ریزی لثه، عارضه ای است که بسیاری از خانم های باردار را دچار مشکل می سازد. در ادامه، به علل این مشکل و نگرانی هایی که ایجاد می کند می پردازیم.

التهاب لثه چیست و چگونه ایجاد می شود؟

بارداری موجب افزایش جریان خون به لثه می شود و باعث بیماری ای می گردد، که به آن التهاب لثه در دوران بارداری، گفته می شود. قرمز شدن لثه، به علت افزایش جریان خون است و خون ریزی لثه به دلیل تجمع باکتری هایی که تغییرات هورمونی باعث آن ها می گردد، اتفاق می افتد. این باکتری ها لثه را متورم می کنند و لثه تورم کرده به آسانی خون ریزی می کند.

چه کسانی در معرض این بیماری قرار می گیرند؟

مطالعات نشان داده است، کسانی که از بیماری اطراف دندان، یعنی عفونت و التهاب لثه ها رنج می برند، احتمال بیشتری برای به دنیا آوردن نوزادان ریز و نارس دارند. این موضوع، دلیل بر اولویت قراردادن بهداشت دهان است. توصیه شده با ملایمت دندان های خود را مسواک کرده و یا از نخ دندان استفاده کنید.
اگر در رابطه با دندان های تان مشکل دارید، هر چه سریع تر اقدامات لازم را جهت رفع آن انجام دهید. این اقدامات را موکول به بعد از زایمان نکنید، زیرا ممکن است دیگر دیر شود و یا آن قدر مشغول نوزاد باشید، که دیگر موفق به این کار نشوید.
اگر شما هم جز کسانی هستید که از بیماری التهاب و خون ریزی لثه رنج می برید، بهتر است به مقاله «هشت گام جهت رفع التهاب و خون ریزی لثه ها» در سایت فرزند مراجعه نمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...