دانشنامه فرزند

عادت دادن کودک به استفاده از لگن
استفاده از لگن

دانشنامه فرزند: برنامه آموزش دستشویی رفتن مستقل به صورت روندی آهسته طراحی شده است تا بتوان مراحل آموزش را دنبال کرد. ممکن است بعضی کودکان زودتر آموزش ببینند اما هدف این روش آموزش سریع نیست. هدف این است که کودک استقلال داشته باشد و از موفقیت هایش خشنود شود.

اگر احساس می کنید فرزندتان برای نشستن روی لگن مقاومت می کند باید فشار خود را کمتر کنید و مدتی به کودک استراحت بدهید، اما اگر متوجه شدید فرزندتان علاقه مند است می توانید او را در زمان های منظمی مانند بعد از غذا، میانه صبح، بعد از بیدار شدن از خواب و قبل یا بعد از حمام روی صندلی لگن دار بنشانید. مراحل نشستن روی لگن را طولانی نکنید، همیشه زمانی را انتخاب کنید که کودک سرگرم کار دیگری نیست. وقتی می خواهید فرزندتان از لگن استفاده کند از او نپرسید «دوست داری از لگن استفاده کنی؟» یک کودک دو ساله اغلب همه سوالات را با «نه» جواب می دهد. به جای آن بگویید «بیا برویم از لگن استفاده کنیم» یا «الان وقت خوبی است که روی لگن بنشینی تا برایت داستان بخوانم» اگر کودک همچنان بی میل است درخواست خود را ملایم تر بگویید یا برای چند هفته آموزش را متوقف کنید. اگر زمان هایی را انتخاب کنید که می دانید زمان ادرار یا مدفوع کودک است شانس موفق شدن او افزایش می یابد. اگر کودک بعد از خواب هنوز خشک بود، شانس اینکه به زودی ادرار یا مدفوع داشته باشد زیاد است. بعد از یک وعده غذایی، احساس پری شکم در کودک واکنش طبیعی دفع را بر می انگیزد. وقتی کودک روی لگن نشسته است نزدیک او بمانید و با او صحبت کنید یا یک داستان کوتاه برایش بخوانید، به یاد داشته باشید که مدت زمان نشستن باید کوتاه باشد و از دو تا سه دقیقه بیشتر نشود و اگر کودک نمی خواهد روی صندلی بنشیند او را مجبور به این کار نکنید.

اگر فرزندتان موفق شد او را تشویق کنید، اما گاهی تحسین بیش از حد می تواند موجب دست پاچه شدن کودک شود. نباید هیجان تان از پیشرفت، بیش از انگیزه ای باشد که کودک را تهییج کند. اگر چیزی داخل لگن بود به او بگویید مرحله بعد باید محتویات لگن را داخل توالت بریزیم. می توانید از او بخواهید اگر دوست دارد خودش سیفون را بکشد. اگر کودک از سیفون کشیدن ناراحت می شود از این مرحله عبور کنید تا کودک از دستشویی بیرون برود و خودتان این کار را انجام دهید.

اگر فرزندتان به طور منظم چند بار در روز روی لگن می نشیند و وقتی در خانه است بیشتر اوقات ادرار یا مدفوعش را در لگن می ریزد دیگر وقت آن شده که هنگام بیداری به جای پوشک شورت بپوشد. وقتی پوشک را از کودک گرفتید همچنان لازم است فواصل زمانی منظم به او یادآوری کنید روی لگن بنشیند. بعضی کودکان خودشان سر موقع به دستشویی می روند اما بد نیست والدین تقریبا هر دو ساعت با ملایمت این امر را یادآوری کنند. اگر کودک در مقابل خواست شما و نشستن بر لگن مقاومت کرد بهتر است بگذارید با زمانبندی خودش به دستشویی برود حتی اگر معنای آن خیس کردن بیشتر باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آموزش استفاده از لگن» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 3.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...