دانشنامه فرزند

نظافت پس از استفاده از لگن
نظافت و بهداشت

دانشنامه فرزند: نظافت پس از استفاده از لگن و تمیز کردن کودک، به همان سختی پوشک عوض کردن است. پس بهتر است پس از آموزش استفاده از دستشویی، آموزش بهداشت و تمیز کردن به کودک را آغاز کنید و تا مدتی با فرزندتان همراه باشید و بر کار او نظارت داشته باشید.

وقتی کودک از لگن یا دستشویی استفاده می کند وقت آن است که پاک کردن خودش را به او آموزش دهید. پسر بچه ها می توانند بعد از ادرار خود را بشویند اما دختر بچه ها باید آموزش ببینند تا خودشان را از جلو به عقب بشویند. این کار موجب جلوگیری از ورود باکتری ها موجود در چین های پوستی و ناحیه مقعد به پیشابراه می شود.

نکات فنی: پیشابراه مجرای کوچکی است که مثانه را به خارج وصل می کند.

بیشتر کودکان تا پیش از 4 سالگی ترجیح می دهند بعد از مدفوع کردن یک فرد بزرگسال آن ها را پاک کند. به کودک آموزش دهید خودش را با آب تمیز بشوید تا مطمئن شود تمیز شده است و بعد از شستن، خود را با دستمال کاغذی خشک کند و آن را داخل سطل زباله بیندازد. والدین برای حفظ سلامت فرزندان شان نباید در تمیزی وسواس به خرج دهند ولی شستن منظم دست ها برای حفظ سلامت خانواده و جامعه از هر کاری مهم تر است. آموزش دادن به کودک برای شستن خودش پس از دستشویی رفتن هم او را مستقل بار می آورد و هم عادات خوب حفظ سلامت را در کودک شکوفا می کند.

شستن دست ها پس از دستشویی رفتن از انتشار باکتری های موجود در دست جلوگیری می کند. اگر دست ها درست شسته نشود باکتری ها تکثیر می شوند و می توانند به سطوح دیگر منتقل شوند و به رشد خود ادامه دهند. خوب شستن دست ها به این معنی است که کاملا آن ها را خیس کنید و برای 20 ثانیه با صابون بشویید. بیشتر کودکان صابون های مایع پمپی را دوست دارند. استفاده از صابون آنتی باکتریال نباید مورد استفاده زیاد قرار گیرد، زیرا به مرور زمان باکتری ها را مقاوم می کند. در صورتی که زیر پای کودک یک چهارپایه قرار داده شود طوری که بتواند به راحتی خودش را به کاسه دستشویی برساند علاقه بیشتری به دست شستن نشان خواهد داد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آموزش استفاده از لگن» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...