وزن خود را مدیریت کنید

دانشنامه فرزند: اضافه وزن، یکی از بارز ترین نشانه های باردار بودن شماست. میزان وزنی که در طول بارداری به وزن شما اضافه می شود، بر روی سلامت جنین تان تاثیر گذار است. اما بر خلاف عقیده گذشتگان هر چقدر بیشتر وزن اضافه کنید، برای کودک شما بهتر نیست. کنترل وزن به حد لازم در دوره بارداری، یک برخورد منطقی است و باید از کم خوردن در این دوران پرهیز کرد. در این مقاله شما را نسبت به اضافه وزنی که در طول بارداری باید به دست آورید، آگاه می سازیم.

میزان کالری مصرفی

در دوران بارداری، هر زن باردار بر حسب میزان فعالیت روزانه خود، مجاز به مصرف 250 الی 500 کالری بیشتر از میزان کالری مصرفی در زمان قبل از بارداری خود دارد. که این میزان افزایش، به طور میانگین 300 کالری در نظر گرفته می شود. البته این میزان در حاملگی های دوقلویی و یا چند قلویی به دو و یا چند برابر می رسد.

میزان افزایش وزن

در سه ماهه اول و دوم بارداری، کالری اضافی در بدن ذخیره می گردد و در سه ماهه سوم و دوران شیردهی مصرف می شود. اکثر زنان در دوران بارداری، 10 الی 15 کیلوگرم افزایش وزن دارند و بعد از زایمان حدود 3 تا 6 کیلو گرم نسبت به پیش از بارداری خود سنگین تر هستند. اگر شما قبل از بارداری اضافه وزن داشته اید، باید سعی کنید وزن شما بیش از 6/8 کیلوگرم افزایش نیابد و اگر دچار کمبود وزن بوده اید و یا دوقلو حامله هستید، تا 18 کیلو گرم نیز می توانید افزایش وزن داشته باشید. البته این اعداد برای همه یکسان نیستند. این افزایش وزن، به طور زمان بندی شده به وزن شما اضافه می شود که در مقالات دیگر همین گروه می توانید اطلاعات بیشتری در باره این روند به دست آورید.

نکته: حدود 4/5 کیلو گرم از وزن مادر بعد از زایمان، 4 کیلو گرم در طی 2 هفته اول بعد از زایمان و 2 کیلو گرم بین 2 تا 6 هفته بعد از زایمان از دست می رود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه و وزن» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 23 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان