دانشنامه فرزند

ویتامین C در رژیم غذایی کودک
ویتامین C

دانشنامه فرزند: ویتامین C برای سلامت و رشد کودک ضروری می باشد. ویتامین C یکی از ویتامین های فوق العاده قدرتمند است که می تواند فرزند شما را در برابر بیماری ها محافظت کرده و زندگی را لذت بخش تر کند.

اهمیت نقش ویتامین C

ویتامین C به ساخت و بازسازی گلبول های قرمز خون، استخوان ها و بافت ها کمک می کند. این ویتامین باعث سالم ماندن لثه ها می شود، رگ های خونی کودک را قوی می کند و این موضوع باعث می شود کبودی حاصل از افتادن یا ضربه به حداقل برسد. همچنین ویتامین C باعث التیام زخم ها شده، سیستم ایمنی را تقویت می کند و احتمال ابتلا به عفونت ها را کاهش می دهد. این ویتامین به جذب آهن از غذاهای غنی از این ماده معدنی کمک می کند.

میزان مورد نیاز ویتامین C

سنین یک تا سه سال روزانه 15 میلی گرم و سنین چهار تا هشت سال روزانه 25 میلی گرم به این ویتامین نیاز دارند. این ویتامین در بسیاری از غذاها وجود ندارد و کمبود این ویتامین نادر است. کودکانی که در روز میوه و سبزی مصرف نمی کنند ممکن است دچار کمبود ویتامین C شوند. همچنین کودکانی که در معرض استشمام دود سیگار هستند به ویتامین C بیشتری نیاز دارند تا سلول هایی را که از طریق دود سیگار آسیب دیده است ترمیم کند. فرزندتان مجبور نیست که هر روز مقدار توصیه شده را دریافت کند بلکه میانگین مصرف ویتامین C بهتر است به طور هفتگی با میزان توصیه شده مطابقت داشته باشد.

بهترین منابع ویتامین C

میوه های رنگی و سبزیجات از بزرگ ترین منابع ویتامین C هستند.

½ فنجان آب پرتقال 50 میلی گرم
¼ فنجان فلفل دلمه ای قرمز 47.5 میلی گرم
¼ فنجان کیوی 41 میلی گرم
½ پرتقال متوسط 30 میلی گرم
¼ فنجان کلم بروکلی 30 میلی گرم
3 عدد توت فرنگی متوسط 21 میلی گرم
¼ فنجان طالبی 17 میلی گرم
¼ فنجان انبه 11 میلی گرم
¼ فنجان گوجه فرنگی خام 5 میلی گرم
¼ فنجان اسفناج 4.5 میلی گرم
¼ فنجان سیب زمینی پخته شده و بدون پوست 3 میلی گرم
¼ فنجان موز 2 میلی گرم

میزان ویتامین C موجود در میوه ها و سبزیجات به نسبت اندازه آن ها تا حدی متغیر است. فرزندتان ممکن است با توجه به سن و اشتهایش این ویتامین را کمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف کند. شما می توانید با توجه به راهنمای بالا مقدار ویتامین C مصرفی فرزندتان را تخمین بزنید.

مصرف بیش از اندازه ویتامین C

ویتامین C به صورت محلول در آب می باشد و میزان اضافی آن با ادرار از بدن کودک دفع می شود، با این حال مصرف بیش از حد می تواند موجب تهوع، اسهال، سنگ کلیه و گاستریت (التهاب دیواره معده) شود. بالاترین سطح قابل تحمل این ویتامین، 400 میلی گرم برای کودکان یک تا سه سال و 650 میلی گرم برای کودکان چهار تا هشت سال است. بنابراین در دادن قرص های مکمل جویدنی که مخصوص بزرگسالان است و شاید تا 500 میلی گرم ویتامین C داشته باشد احتیاط کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...