ریزش مو در نوزادان

نوزاد

دانشنامه فرزند: ریزش مو در کودکان تازه متولد شده امری طبیعی است و هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد. نوزادان معمولا در طول 6 ماه اول تولد، موهای خود را از دست می دهند و به این نوع ریزش مو تلوژن افلوویوم گفته می شود.

دلایل ریزش مو در نوزادان

مو یک مرحله رشد و یک مرحله استراحت دارد. مرحله رشد حدود سه سال و مرحله استراحت در حدود سه ماه به طول می انجامد. در طول مرحله استراحت که از یک تا شش ماه نیز طبیعی می باشد مو در فولیکول باقی می ماند تا موهای جدید وارد شوند. معمولا حدود 5 تا 15 درصد از موهای پوست سر در همه زمان در فاز استراحت هستند اما استرس، تب یا تغییرات هورمونی می تواند باعث شود که رشد تعداد زیادی از موها با هم و به یک باره متوقف شود. سطوح هورمون های نوزاد بلافاصله پس از تولد افت می کند که این موضوع باعث از دست دادن موهایی می شود که با آن ها به دنیا آمده. اگر متوجه تکه های طاس بر روی سر فرزند خود شدید بهتر است به شیوه ای که او را می خوابانید یا می نشانید توجه کنید. اگر فرزندتان همیشه به یک وضعیت می خوابد ممکن است موهایش را در آن منطقه از دست بدهد. همچنین این موضوع ممکن است به دلیل مالیدن سرش بر روی تشک رخ دهد.

چه باید کرد؟

شما نمی توانید هیچ کاری در مورد از دست دادن هورمونی موهای نوزاد تازه متولد شده تان انجام دهید جز اینکه مشتاقانه رویش موهای زیبای جدید روی سر فرزندتان را انتظار بکشید. اگر طاسی سر نوزاد در نتیجه ماندن زیاد در همان موقعیت است سعی کنید به تناوب وضعیت سر کودک را در طول چرت زدن و در خواب شب تغییر دهید. هنگامی که نوزاد را به پشت می خوابانید او به طور طبیعی سر خود را به یک سمت از گهواره متمایل می کند بنابراین می توانید با تغییر جهت خواب نوزاد، جهت های متفاوتی از سر او در تماس با بالش قرار گیرد، یعنی اگر یک شب سرش بالای گهواره است شب بعد سرش را در انتهای گهواره و پایش بالا قرار دهید.

اگر از بالشتک خواب که از غلت زدن نوزاد و افتادنش روی شکم جلوگیری می کند استفاده می کنید می توانید به تناوب او را یک شب بر پهلوی چپ، یک شب به پشت و یک شب بر پهلوی راست قرار دهید. همچنین مطمئن شوید در طول روز و در هنگام بیداری بیشتر وقت خود را روی شکم صرف کند با این کار علاوه بر اینکه به پشت سرش استراحت می دهید به رشد فیزیکی او نیز کمک می کنید. ریزش مو پس از شش ماهگی هنوز هم طبیعی است، اما می توانید با مطرح کردن این مشکل با پزشک می توانید اطمینان کسب کنید که علت ریزش مو یک بیماری زمینه ای نیست و در صورت وجود بیماری می توانید به موقع آن را درمان کنید. به خاطر داشته باشید موهای نوزاد ریزتر و ظریف تر از بزرگسالان است بنابراین اجازه دهید مدل موهای فرزندتان طبیعی و رها باشد و همچنین به آرامی شانه بزنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگرانی درباره نقاط مختلف بدن» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 4.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان