در چه مواردی اضافه وزن موجب نگرانی می باشد؟

دانشنامه فرزند: وسواس در هیچ موردی مناسب نیست، اما گاهی لازم است مراقب برخی زنگ خطر ها باشید. گاهی ممکن است کاهش و یا افزایش وزن در دوران بارداری بی خطر باشد، اما گاهی نیز می تواند شروعی برای یک مشکل جدی باشد. اطلاع از علایم مشکل ساز، برای تان بسیار مفید است.

نداشتن وزن ایده آل

رسیدن به وزن ایده آل پیش از بارداری، از موضوعات بسیار مهمی می باشد که در بخش پیش از بارداری، به مفصل دلایل آن توضیح داده شده است. از جمله خطراتی که اضافه وزن و چاقی مفرط برای زنان باردار ایجاد می کند، می توان به افزایش خطر سقط جنین، عوارض بارداری، مرگ و میر نوزادان، زایمان سخت، زایمان زودرس، اجبار به جراحی سزارین و مشکلات کلیدی اشاره کرد. کمبود وزن نیز مشکلاتی مانند دیابت بارداری، فشار خون بالای ناشی از بارداری، نوزاد نارس و یا کم وزن را به وجود می آورد.

افزایش وزن ناگهانی

افزایش ناگهانی وزن، در برخی زنان باردار موجب مسمومیت بارداری می گردد. این بیماران دارای افزایش خون و مشاهده پروتئین در ادرار خود می باشند. اضافه وزن ناگهانی علایمی مانند تورم صورت، دست ها، پاها و قوزک پا، سردرد و گیجی ایجاد می کند. بنابراین هر گاه در طی این دوران متوجه اضافه وزن سریع و ناگهانی شدید با داشتن و یا نداشتن عوارض بیماری مسمومیت بارداری، هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه نمایید. اگر افزایش وزن بیشتر از 1 کیلوگرم در هفته به مدت 2 الی 3 هفته به طول انجامید، می تواند موجب ایجاد احتباس مایعات بدن گردد. این بیماری به وسیله علایمی مانند ورم در دست ها و پاها و صورت نمایان می گردد. در این صورت مراجعه به پزشک و یا ماما ضروری است.

نکته: یک ترازوی تعیین وزن برای خود تهیه نمایید و وزن خود را به طور مرتب اندازه گیری کرده و از اضافه وزن یا کاهش وزن ناگهانی جلوگیری کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه و وزن» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 23 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان