دانشنامه فرزند

خیس شدن کودک در طول روز
آموزش دستشویی

دانشنامه فرزند: اکثر کودکان حداقل 6 ماه بعد از آنکه دیگر بدون کمک بزرگسالان به دستشویی می روند باز هم گاهی خودشان را خیس می کنند. در بسیاری از کودکان با افزایش سن تعداد دفعات خیس کردن کمتر می شود اما با این وجود تا سن 4 سالگی رخ دادن این اتفاق طبیعی است.

اگر متوجه شدید تعداد دفعات دستشویی رفتن فرزندتان بیشتر شده یا کودک احساس می کند که باید به دستشویی برود ولی فقط مقدار کمی ادرار می کند باید او را به پزشک نشان دهید. عفونت مجاری ادراری علت شایع مشکلات ادراری می باشد و باید بررسی و درمان گردد. یکی دیگر از دلایل مشکلات ادراری تحریک یا التهاب خفیف پیشابراه است که از نشستن در وان حاوی صابون یا شامپو ایجاد می شود. استفاده از حمام با آب ساده یا با دوش از بروز این مشکل جلوگیری می کند.

گاهی خیس شدن مکرر کودک به آن علت است که او مسئولیت دستشویی رفتن را نمی پذیرد و آموخته است که دیگران باید این موضوع را به او یادآوری کنند یا ممکن است در مقابل یادآوری والدین مقاومت کند زیرا دوست ندارد دیگران به او بگویند که چه وقت به دستشویی برود. اگر فرزندتان بیرون از منزل خشک می ماند اما وقتی در خانه است خودش را خیس می کند مقاومت او در مقابل شما است. در این صورت شما باید یادآوری را متوقف کنید و اجازه دهید کودک آنقدر اشتباه کند تا یاد بگیرد مسئولیت این کار به عهده خودش است. اگر کودک بدون کمک دیگران می تواند خشک بماند این روش معمولا بعد از چند هفته جواب می دهد.

اگر کودک طوری الگوی رفتاری ادرار کردن را آموخته که نمی تواند خود را خشک نگه دارد پس روش آموزش والدین درست نبوده است. برخی کودکان به علت بی توجهی به احساس دستشویی رفتن خودشان را خیس می کنند، مثلا ممکن است سرگرم بازی یا تماشای تلویزیون باشند و ادرار خود را تا جایی که می توانند نگه می دارند، وقتی هم که احساس می کنند باید به دستشویی بروند دیگر خیلی دیر شده است. گاهی هم ادرار در حال خروج است، اما او فقط به قسمتی از ادرار اجازه خروج می دهد. از آنجا که کودک مثانه خود را به طور کامل تخلیه نمی کند خیلی زود مثانه اش پر می شود و احساس ادرار پیدا می کند. این دو الگو را می توان با یادآوری کودک به دستشویی رفتن منظم و تخلیه کامل مثانه اصلاح کرد. می توانید در ابتدا مقدار زیادی از نوشیدنی مورد علاقه فرزندتان را به او بدهید تا ادرار بیشتری تولید کند سپس باید برای کودک برنامه ای تنظیم کنید که طبق آن حداقل هر 2 ساعت یک بار به دستشویی برود. حین ادرار او را تشویق کنید همه ادرار خود را خارج کند و وقتی موفق شد او را تحسین کنید. تمرین دیگری که برای برخی از کودکان مفید است این است که با سفت کردن عضلات شکم ادرار خود را بند بیاورند و مجدد عضلات را آزاد کنند تا ادرار جریان یابد.

یبوست از دیگر مشکلاتی است که در طی روز باعث خیس شدن کودک می شود. اگر کودک مدفوع سفت یا نوعی مدفوع نامنظم دارد، فشاری که از ناحیه روده به مثانه وارد می شود باعث کم شدن حجم مثانه می گردد. در این صورت بهتر است یبوست کودک رفع گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «دستشویی» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 20 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...