دانشنامه فرزند

ویتامین A در رژیم غذایی کودکان
ویتامین A

دانشنامه فرزند: ویتامین A برای سلامت و رشد مناسب فرزندتان ضروری می باشد. کمبود این ویتامین در کودکان باعث خستگی، ریزش مو، کاهش وزن و ضعیف شدن، خشکی چشم، مشکلات پوستی و عفونت های تنفسی می گردد.

اهمیت نقش ویتامین A

ویتامین A در حفظ سلامتی بینایی و رشد مناسب استخوان ها نقش بسزایی دارد، همچنین باعث حفاظت بدن از عفونت ها می گردد. بتاکاروتن یک ماده آنتی اکسیدان است که به دفاع در مقابل بیماری ها کمک می کند.

میزان مورد نیاز ویتامین A

کودکان در سنین یک تا سه سال به میزان روزانه 300 میکروگرم و از چهار سال به بالا به 400 میکروگرم ویتامین A نیازمندند. البته نیازی نیست به صورت روزانه به میزان توصیه شده، ویتامین A دریافت کنند. در واقع بهتر است میانگین مصرف روزانه ویتامین A کودک در یک هفته به میزان توصیه شده باشد.

بهترین منابع ویتامین A

ویتامین A در منابع حیوانی همچون تخم مرغ، گوشت، شیرهای غنی شده، پنیر، خامه، جگر، قلوه و روغن ماهی موجود می باشد. منابع بتاکاروتن شامل میوه های نارنجی و زرد همچون طالبی، گریپ فروت و زردآلو، سبزیجاتی همچون هویج، کدو تنبل، سیب زمینی شیرین و کدو حلوایی، کلم بروکلی، اسفناج و بیشتر انواع سبزیجات تیره می باشد. هر چه میوه یا سبزی پر رنگ تر باشد میزان بتاکاروتن آن بیشتر است.

مصرف بیش از اندازه ویتامین A

تقریبا غیر ممکن است که فرزندتان با استفاده زیاد از منابع گیاهی و رنگدانه های زرد و نارنجی موجود در پرتقال و هویج و دیگر سبزیجات و میوه ها دچار استفاده بیش از اندازه ویتامین A شود. وقتی کودک ویتامین A را از این منابع گیاهی دریافت می کند بدن او تنها میزانی را که نیاز دارد به حالت فعال در می آورد و باقیمانده غیر فعال باقی خواهند ماند، اما این امکان وجود دارد که فرزندتان از یک منبع حیوانی مانند جگر یا شیر بیش از اندازه ویتامین A دریافت کند. مقادیر زیاد ویتامین A فعال (موجود در منابع حیوانی) می توانند موجب تهوع، استفراغ، سردرد، گیجی، تاری دید و عدم هماهنگی عضلانی شود. مشکلات دراز مدت این موضوع نیز شامل پوکی استخوان، مشکلات کبدی و اختلالات سیستم عصبی مرکزی می باشد. بالاترین سطح قابل تحمل مصرف ویتامین A برای کودکان سنین یک تا سه سال روزانه 600 میکروگرم و برای سنین چهار تا هشت سال 900 میکروگرم می باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...