دانشنامه فرزند

معرفی آزمایش سونوگرافی

دانشنامه فرزند: در طول دوران بارداری سونوگرافی محل خوشحال کننده ای، برای شما و همسر تان خواهد بود. در سونوگرافی می توانید آن چه در رحم خود پرورش می دهید را ببینید و عکس هایی که ماحصل این دستگاه است یادگاری های زیبایی را برای خانواده شما فراهم می آورد. در این مقاله یک نگاه کلی به این آزمایش می اندازیم و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهیم.

سونوگرافی چیست و از چه طریقی عمل می کند؟

تصویر یک دستگاه سونوگرافی

در سونوگرافی یا اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود. این امواج توسط وسیله ای به نام مبدل، که بر روی شکم شما قرار می گیرد تولید و به بدن تان منتقل می شود. برای گسترش و انتقال کامل تر امواج از یک ماده نرم کننده ژل مانند که بر روی سطح شکم مالیده می شود استفاده می کنند. امواج از بافت های مختلف عبور می کند و جنین آن ها را باز گردانده و به تصویری بر روی مانیتور تبدیل می شود.

نکته: در سه ماهه اول دوران بارداری، سونوگرافی معمولا از راه واژن صورت می گیرد. پروب (Probe)، دسته استوانه ایی دستگاه سونوگرافی است، که داخل واژن قرار می گیرد و تصویر واضحی از جنین می دهد.

کیفیت تصویر سونوگرافی

در دوران بارداری به دلیل این که جنین در مایع آمنیوتیک قرار دارد، نیازی به پر بودن مثانه نیست. آمنیوتیک، مایع لازم را جهت ایجاد یک تصویر واضح فراهم می آورد. کیفیت تصاویر سونوگرافی به میزان چربی مادر، وضعیت جنین و بافت جوشگاهی، بستگی دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بارداری در سه فصل» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...