دانشنامه فرزند

جدول آزمایش های غربالگری و تشخیصی بارداری
سونوگرافی

دانشنامه فرزند: در دوران بارداری آزمایش هایی روی شما انجام می شود تا عوارضی که ممکن است موجب معلولیت کودک شود مشخص گردد. بعضی از این آزمایش ها جزیی معمول از مراقبت های دوران بارداری است (آزمایش غربالگری) و برخی نیز فقط در شرایط خاص انجام می شود (آزمایش تشخیصی). از طریق ماشین حساب زایمان دانشنامه فرزند می توانید زمان دقیق آزمایش های خود را محاسبه کنید.

جدول آزمایش های غربالگری و تشخیصی در دوران بارداری
زمان آزمایش هدف معایب
از 11 هفتگی پرزهای جفت (CVS) (آزمایش تشخیصی) سندرم داون، اختلالات خون، جنسیت کودک ممکن است در حین آزمایش احساس درد و نگرانی کنید. افزایش احتمال سقط جنین (حدود 1 درصد)
هفته 11 تا 13 آزمایش HIV (آزمایش غربالگری) وجود پادتن های ویروس HIV
هفته 11 تا 14 تصویر نگاری از پشت گردن (آزمایش غربالگری) سندرم داون روش جدیدی است که هنوز دقت آن مشخص نیست. همه کودکان مبتلا را مشخص نمی کند.
هفته 16 تا 18 آزمایش خون AFP (آزمایش غربالگری) اسپینابیفیدا معدودی از زنان با اینکه نتیجه آزمایش آن ها منفی است کودک مبتلا به دنیا می آورند.
هفته 15 تا 20 آزمایش خون دو گانه، سه گانه یا چهار گانه (آزمایش غربالگری) سندرم داون، ناهنجاری های کروموزومی، اسپینابیفیدا معدودی از زنان با اینکه نتیجه آزمایش آن ها منفی است کودک مبتلا به دنیا می آورند.
هفته 14 تا 16 و گاهی دیرتر آمنیوسنتز (آزمایش تشخیصی) سندرم داون، ناهنجاری های کروموزومی، اسپینابیفیدا این آزمایش ممکن است نگران کننده و اندکی دردناک باشد. افزایش احتمال سقط جنین (0.5 تا 1 درصد)
هفته 18 تا 20 سونوگرافی اختلالات جنینی (آزمایش تشخیصی) اطمینان از تاریخ زایمان، تشخیص اختلالات جنین میزان اطلاعات حاصل از آن بستگی به مهارت انجام دهنده آزمایش، کیفیت تجهیزات و موقعیت جنین در رحم دارد.
20 هفتگی نمونه برداری از خون جنین (کوردوسنتز) (آزمایش تشخیصی) اختلالات کروموزومی و خونی فقط در مراکز تخصصی انجام می شود. 1 تا 2 درصد خطر سقط جنین دارد. مشخص شدن نتیجه 3 تا 4 روز طول می کشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 13 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...