دانشنامه فرزند

سونوگرافی در هفته های متفاوت بارداری

دانشنامه فرزند: فرزند تان در رحم شما در حال رشد می باشد و در طی این نه ماه در حال تغییر است. سونوگرافی در هر زمانی از رشد جنین، اطلاعاتی را می تواند به دست آورد. در این مقاله به شما توضیح می دهیم که در سن های مختلف بارداری چه چیز هایی از طریق این دستگاه قابل رویت است.

ضربان قلب جنین

از هفته پنج الی شش بارداری شما می توانید با رفتن به سونوگرافی ضربان قلب فرزند خود را بشنوید.

جنسیت جنین

در هفته های بعد از پانزده تا شانزده بارداری شما می توانید جنسیت جنین خود را از طریق سونوگرافی تشخیص دهید، که البته برای همه زنان باردار، این سن یکسان نمی باشد. به عنوان مثال در زنان باردار لاغر تر، دوازده الی شانزده هفتگی و در خانم های چاق تر، از شانزده الی بیست هفتگی، جنسیت فرزند قابل تشخیص است. وضعیت قرار گیری جنین، در تشخیص جنسیت تاثیر گذار است.

آناتومی جنین و ناهنجاری های ژنتیکی

بهترین زمان برای دیدن آناتومی جنین، در حدود هجده الی بیست و دو هفتگی است. در این زمان برخی از نواقص مادرزادی قابل تشخیص است. ناهنجاری های ژنتیکی در هفته هجده به همراه آزمایش آمنیوسنتز، مورد آزمایش قرار می گیرند.

زمان معاینات سونوگرافی

اولین سونوگرافی قبل از هفته دوازده و معمولا در اولین مراجعه به پزشک، بعد از تایید بارداری، صورت می گیرد و در این زمان موارد زیر قابل تشخیص می باشند:

  • محل قرار گیری جنین
  • سن دقیق بارداری
  • تعداد جنین (دوقلو و یا بیشتر)
  • وجود ناهنجاری در جنین
  • وضع تخمدان ها

برخی پزشکان در حدود هفته بیست بارداری، برای تمام زنان باردار، یک سونوگرافی را توصیه می کنند. عده ای دیگر اگر احتمال داشتن مشکلات را پایین بدانند، ضرورتی بر انجام آن نمی بینند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 172 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...