دانشنامه فرزند

آزمایش های غربالگری در بارداری
آزمایش های غربالگری در بارداری

دانشنامه فرزند: آزمایش های غربالگری معلوم نمی کند که کودک ناهنجاری دارد یا خیر، بلکه فقط مشخص می کند که احتمال داشتن کودکی با یک معلولیت خاص در مورد شما بیشتر است یا نه. اگر نتیجه آزمایش غربالگری مثبت باشد به شما آزمایش تشخیصی پیشنهاد خواهد شد. از طریق ماشین حساب زایمان دانشنامه فرزند می توانید زمان دقیق آزمایش های خود را محاسبه کنید.

سونوگرافی

اگر سابقه سقط جنین داشته باشید یا درد یا خونریزی دارید ممکن است به شما پیشنهاد شود سونوگرافی زود هنگام یعنی در 6 تا 11 هفتگی انجام دهید. با این کار معلوم می شود که جنین به صورت مطمئن در رحم قرار گرفته است یا خیر و نیز اگر بارداری خارج از رحم صورت گرفته باشد مشخص می شود.

در برخی بیمارستان ها بین 11 تا 16 هفتگی سونوگرافی انجام می شود تا تاریخ بارداری به طور دقیق تعیین گردد. سونوگرافی که در هفته 18 تا 20 بارداری انجام می شود برای اطمینان از رشد طبیعی کودک، رشد و تکامل قلب و دیگر اعضا و جوارح اوست. همچنین هر گونه عارضه ای را که ممکن است در زایمان اشکال ایجاد کند مانند پایین بودن جفت مشخص می کند. ممکن است در شش هفته آخر بارداری نیز سونوگرافی به منظور بررسی نحوه قرار گرفتن کودک در رحم و موقعیت جفت انجام شود.

تصویر نگاری از مایع پشت گردن

ممکن است در برخی موارد به شما انجام تصویر نگاری خاصی برای کمک به تعیین میزان احتمال سندرم داون پیشنهاد شود. در این عمل، میزان تجمع مایع در پشت گردن کودک اندازه گیری می شود. در همه کودکان بین هفته های 11 تا 13 بارداری مقداری مایع در ناحیه مذکور وجود دارد، اما در بیشتر کودکان مبتلا به سندرم داون مقدار این مایع بیشتر است. نتیجه این آزمایش همراه با سن مادر و نتایج آزمایش غربالگری خون کمک می کند تا میزان احتمال ابتلا به سندرم داون محاسبه شود و در مورد انجام یا عدم انجام آزمایش های تشخیصی تصمیم گرفته شود.

آزمایش غربالگری سرم خون

این آزمایش در هفته 16 تا 18 بارداری انجام می گیرد. چند آزمایش خون مختلف وجود دارد که ممکن است یکی از آن ها برای بررسی میزان احتمال ابتلای کودک به سندرم داون یا یکی از نواقص لوله عصبی مثل اسپینابیفیدا (مهره شکافته) انجام شود.

آزمایش سه گانه (بارتس)

در این آزمایش سه ماده شیمیایی در خون یعنی AFP، uE3 (استریول) و hCG (گنادوتروپین جفتی انسانی) اندازه گیری می شود. از این آزمایش برای سنجش میزان احتمال ابتلا به نواقص لوله عصبی، سندرم داون و دیگر ناهنجاری های کروموزومی استفاده می شود. این آزمایش در هفته های 15 تا 20 بارداری صورت می گیرد.

آزمایش HIV

آزمایش HIV در هفته های 11 تا 13 بارداری انجام می گیرد. HIV ممکن است در دوران بارداری، در حین زایمان یا حتی از طریق تغذیه با شیر مادر، از مادر به کودک منتقل شود. حتی اگر مادر هیچ علایمی بروز ندهد ممکن است کودک مبتلا گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...