دانشنامه فرزند

آزمایش های تشخیصی در بارداری
سونوگرافی

دانشنامه فرزند: اگر نتیجه آزمایش غربالگری شما مثبت باشد ممکن است به شما آزمایش تشخیصی پیشنهاد شود که به طور قطع نشان می دهد فرزند شما یک معلولیت خاص دارد یا خیر. همه آزمایش های تشخیصی به جز سونوگرافی مستلزم برداشتن نمونه از داخل رحم است، در نتیجه این آزمایش ها احتمال سقط جنین را افزایش می دهند.

آمنیوسنتز

این آزمایش در هفته های 15 تا 20 بارداری و معمولا در هفته 16 انجام می گیرد. از آمنیوسنتز (کشیدن مایع آمنیوتیک) می توان برای کشف برخی ناهنجاری ها در جنین مانند سندرم داون و اسپینابیفیدا (مهره شکافته) استفاده کرد. در موارد زیر ممکن است انجام آن به شما پیشنهاد شود:

  • اگر سن شما بالای 37 سال باشد، زیرا در این صورت احتمال به دنیا آوردن کودک با سندرم داون بیشتر است.

  • در خانواده شما سابقه بیماری های موروثی مانند اسپینابیفیدا وجود داشته است.

  • نتیجه آزمایش غربالگری مثبت بوده است.

برای کسب اطلاعات کامل پیرامون آزمایش آمنیوسنتز می توانید مقالات زیر را مطالعه نمایید:

نمونه برداری از پرزهای جفت (CVS)

این آزمایش معمولا بین هفته 11 تا 12 بارداری انجام می گیرد. بخشی از اختلالات موروثی را می توان با بررسی تکه کوچکی از بافت های پرز مانند که بخشی از جفت را تشکیل می دهند مشخص کرد. این نمونه را می توان از طریق ورود به رحم یا با وارد کردن مستقیم یک سوزن به رحم از طریق دیواره شکم برداشت. سوزن از طریق سونوگرافی هدایت می شود. در این آزمایش خطر سقط جنین، اندکی بیشتر از آزمایش آمنیوسنتز است.

نمونه برداری از خون جنین

این آزمایش در هفته 20 بارداری انجام می گیرد. برای نمونه برداری از خون جنین که به آن PUBS یا نمونه برداری از خون بندناف از طریق پوست یا کوردوسنتز گفته می شود، پزشک خون جنین را از بندناف می گیرد. این آزمایش به پزشک امکان تشخیص سریع کروموزوم را در موقعیت بحرانی می دهد. این آزمایش را برای تشخیص عفونت های جنینی، تشخیص کم خونی در جنین یا برای تشخیص و درمان بیماری ای به نام ادم غیر مصونیت زا، که تجمع غیر عادی مایع در جنین است انجام می دهند. روش کار شبیه آمنیوسنتز است با این تفاوت که پزشک سرنگ را مستقیما به جای آنکه وارد مایع آمنیوتیک کند وارد بندناف می کند. در این آزمایش نیز مانند آمنیوسنتز خطر سقط جنین وجود دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...