دانشنامه فرزند

تیک در کودکان
تیک در کودکان

دانشنامه فرزند: بعضی از کودکان ممکن است حرکاتی در صورت، گردن و اندام فوقانی خود انجام دهند. این حرکات معمولا بدون منظور و هدف، ناگهان، سریع، نامنظم و غیر ارادی است. شایع ترین آن ها به هم زدن پلک ها، مکیدن لب ها، درآوردن زبان از دهان و یا ایجاد صداهایی مانند آه کشیدن، کشیدن هوا با صدا به داخل بینی یا سرفه های سطحی می باشد.

تیک ساده

تیک ساده که شامل تنها یک حرکت می باشد معمولا در سن هفت سالگی بیشتر دیده می شود. علت به وجود آمدن تیک در کودک تشویش و هیجان و فشاری است که به او وارد شده است. بهترین راه درمان کودک آن است که شما به عنوان پدر و مادر، فشارهایی که به فرزندتان وارد شده را بررسی کنید و سعی کنید آن ها را برطرف نمایید. از طرفی دیگر حرکت فرزندتان را نادیده بگیرید و به آن توجه نکنید. اگر از این موضوع به خصوص در حضور فرزندتان اظهار نگرانی کنید حرکات تیک کودک شدیدتر می شود و یا حرکات تیک به شکل دیگر تظاهر خواهد کرد. این تیک معمولا موقتی است و در خلال چند ماه از بین خواهد رفت.

مجموعه ای حرکات غیر عادی تیک

بعضی از مواقع ممکن است کودک در یک زمان بیش از یک حرکت غیر عادی (تیک) انجام دهد یا یک تیک حرکتی و یک تیک صدایی در کودک وجود داشته باشد. این بیماری معمولا در سن شش سالگی و در پسرها بیشتر دیده می شود. این کودکان ممکن است به اختلال در یادگیری یا کاهش در دقت و توجه دچار باشند. این بیماری معمولا به صورت مزمن در خواهد آمد و ممکن است کودک تا آخر عمر به آن مبتلا باشد. برای درمان این بیماری باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید. داروی اختصاصی با مقدار کم شروع خواهد شد و برحسب تحمل کودک مقدار آن افزایش می یابد تا حرکات کودک کاملا کنترل گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...