دانشنامه فرزند

سیگار کشیدن در دوران بارداری
سیگار کشیدن در دوران بارداری

دانشنامه فرزند: امروزه همه افراد از خطرات سیگار برای سلامتی آگاهند. وقتی سیگار می کشید خطر بروز سرطان ریه، آمفیزم و بیماری قلبی را نسبت به بیماری های دیگر بیشتر می کنید. کشیدن سیگار در دوران بارداری خطراتی را نیز برای جنین شما به وجود می آورد.

منوکسید کربن موجود در دود سیگار میزان اکسیژنی را که جنین برای رشد خود دریافت می کند کاهش داده و نیکوتین، جریان خون را به جنین تقلیل می دهد. بنابراین زنانی که سیگار می کشند به طور فزاینده ای در معرض به دنیا آوردن نوزادانی کم وزن هستند که به معنای مشکلات پزشکی بیشتری برای نوزاد است. انتظار می رود نوزادان مادران سیگاری به طور متوسط 250 گرم کمتر از نوزادان مادران غیر سیگاری وزن داشته باشند. تفاوت دقیق در وزن تولد بستگی به مقدار سیگاری دارد که مادر می کشد.

علاوه بر وزن کم هنگام تولد، سیگار کشیدن در دوران بارداری با خطر بیشتر زایمان زودرس، سقط جنین، جفت سر راهی، جدا شدن زودرس جفت، پاره شدن زودرس پرده آمنیوتیک و حتی سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) پس از تولد نوزاد همراه است.

نکته: ترک سیگار می تواند بسیار مشکل باشد ولی به یاد داشته باشید حتی کاهش تعداد سیگارهایی که می کشید به نفع خودتان و فرزندتان است.

اگر در سه ماهه اول بارداری سیگار را ترک کنید خود را تشویق کرده و خاطر جمع باشید به احتمال زیاد نوزاد شما با وزن طبیعی به دنیا می آید. بعضی از خانم ها برای کمک گرفتن در ترک عادت، از چسب ها، آدامس یا اسپری های تنفسی نیکوتین دار استفاده می کنند. نیکوتین موجود در این محصولات همچنان در جریان خون جذب و همچنان به جنین منتقل می شود ولی حداقل منوکسید کربن و سموم دیگر موجود در دود سیگار حذف شده است. کل مقدار نیکوتینی که از مصرف متناوب آدامس یا اسپری ها جذب می شود ممکن است کمتر از چسب هایی باشد که به طور مداوم استفاده می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...